Bakan Kuleba, NATO üyelerini Kırım Platformu'na davet etti

Haberler
E. K.
03 Aralık 2020, 14:21
E. K.
03 Aralık 2020, 14:21

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde, NATO Kuzey Atlantik Konseyi’nin Ukrayna ve Gürcistan’ın katılımıyla Karadeniz bölgesindeki güvenlik konularının ele alındığı toplantısına katıldı. Kuleba, NATO üyesi devletleri, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak Kırım Platformu’na davet etti

Dmıtro Kuleba, NATO Kuzey Atlantik Konseyi’nin dışişleri bakanları düzeyindeki toplantısının Ukrayna ve Gürcistan’ın katılımıyla yapılmasının, İttifak’ın her iki ülkenin reform sürecine ve Avrupa-Atlantik rotasına desteğinin devam ettiğinin net bir sinyali olduğunu vurguladı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Kuleba, “İttifak üyelerine, işgalci devlet olarak Rusya’nın geçici işgal altındaki Kırım’ı askerileştirmesi hakkında ayrıntılı bilgi verdim. Net rakam ve kanıtlarla Karadeniz bölgesinin güvenliği üzerindeki olumsuz etkisini anlattım. Bunun yanı sıra, yarımadanın nükleer silahlanma belirtileri nükleer silahların yayılmasını önleme rejimi için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“DAHA FAZLA NATO TATBİKATI İSTİYORUZ”

Ukrayna’nın NATO’ya üye olma isteğini dile getiren Bakan, “İttifak ile daha fazla iş birliği, özellikle Ukrayna’da daha fazla NATO tatbikatı istiyoruz. Ukrayna’nın İttifak üyeliği yolunda ilerlemeye devam ettiğini ve Üyelik Eylem Planının sunulmasını dört gözle beklediğini vurguladım.” diye kaydetti. Bazı bakanların da konuşmalarında Ukrayna’nın NATO üyeliğini desteklediklerini belirttiklerini aktaran Kuleba, toplantı katılımcılarının Ukrayna’nın NATO genişletilmiş fırsatlar ortağı statüsünü almasını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

KULEBA’DAN NATO ÜYELERİNE KIRIM PLATFORMU DAVETİ

Bunun yanı sıra bazı NATO üyesi dışişleri bakanlarının konuşmalarında Kırım Platformu inisiyatifine de değindiğini kaydeden Dmıtro Kuleba, NATO üyesi devletleri, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak Kırım Platformu’na davet ettiğini belirtti. Ayrıca Rusya’nın Kırım’da devam eden uluslararası insancıl hukuk ihlalleri, özellikle de Ukrayna vatandaşlarının Rus silahlı kuvvetlerine zorunlu askere alınmaları hakkında bilgi verdi.

“KARADENİZ’İN GÜVENLİĞİ SADECE KIYISI OLAN ÜLKELERİ İLGİLENDİRMİYOR”

Kuleba, “Karadeniz bölgesindeki güvenlik durumunun önemli ölçüde bozulması sadece Karadeniz ülkelerini değil, Güney Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerini de tehdit ediyor. Bu yüzden NATO’nun Karadeniz bölgesinin güvenliğine daha fazla dahil olmaya ve Ukrayna ve Gürcistan ile iş birliğini güçlendirmeye hazır olmasını memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

NATO TATBİKATI HİBRİT TEHDİTLERE KARŞI YARDIMCI OLACAK

Bakan, Ukrayna’nın NATO liderliğindeki uluslararası barışı koruma ve güvenlik operasyonlarına katılımının devam ettirilmesinin ve Mayıs 2021’de Odesa’da ortak NATO-Ukrayna tatbikatlarının düzenlenmesinin krizlere müdahale konusunda Ukrayna’nın İttifak ile iş birliğini derinleştirmeye ve hibrit tehditlere karşı koymaya yardımcı olacağını kaydetti.

Dmıtro Kuleba, NATO toplantısına katılmak üzere 2 Aralık günü Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında Kuleba Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi, Ukrain ve Kırım Tatar diasporalarıyla görüştü.