Bakan Koca'dan mutasyona uğramış koronavirüse ilişkin açıklama geldi

Güncel
Ozan Barış Erim
22 Aralık 2020, 10:26
Ozan Barış Erim
22 Aralık 2020, 10:26

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Birleşik Krallık’ta tespit edilen koronavirüs mutasyonu sonrasında ivedi şekilde alınan tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 20 Aralık 2020 gecesi Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşların askıya alındığını hatırlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan alınan yeni tedbirlere ilişkin bugün bir açıklama geldi. Bakan Fahrettin Koca, koronavirüsün mutasyona uğradığı bilgisini alır almaz, uçakla ülkemize gelen yolculara tedbirlerin alındığını duyurduklarını belirterek, “Birleşik Krallık’ta tespit edilen koronavirüs mutasyonu üzerine 20 Aralık gecesi İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize uçuşların askıya alındığını ve o an itibariyle havada olan yolcular için de tedbirlerimizi duyurmuştuk.” dedi

TESTLERİ NEGATİF ÇIKSA BİLE TÜM YOLCULAR İZOLASYONA ALINMIŞTIR

Bakan Koca, risk teşkil eden ülkemize giriş yapan yolcuların izolasyona alındığının altını çizerek, “Önceki gece bu ülkelerden ülkemize giriş yapan 335 yolcu sağlık kontrolünden geçirilmiş ve PCR testi yapılmıştır. Yolculara 1. ve 7. Günü PCR örnekleri alınmaktadır. Testleri negatif çıksa bile tüm yolcular izolasyona alınmıştır.” diye kaydetti.

GELEN TÜM YOLCULARIN TESPİTİ YAPILMIŞTIR

Koca, Birleşik Krallık’tan gelen tüm yolcuların tespitinin yapıldığına dikkat çekerek, “14 Aralık’tan itibaren Birleşik Krallık’tan gelen tüm yolcuların tespiti yapılmıştır. 4.603 yolcunun bilgileri siteme aktarılarak ikametleri ve kaldığı otellerinde izolasyona alınmışlardır. Bu yolcularımızın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda PCR testleri yapılmaktadır.” diye bildirdi.