Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’dan tahliye edilen Türklerle ilgili son durumu paylaştı

Güncel
Ömer Kaya
15 Mart 2022, 17:20
Ömer Kaya
15 Mart 2022, 17:20

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının tahliyesine ilişkin açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, “Mariupol’de ortalama 100-110 civarında Türk vatandaşı var. Kent ile iletişimimiz sağlıklı değil. Tahliye için iki tarafın da yardımını istedik. Görüşmelerimiz sürüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Türklerin tahliyesi ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, başkent Kıyiv, Çernigiv, Lviv ve Odesa’dan tahliyelerin sürdüğüne dikkat çekerek, Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının durumunun iyi olduğunu bildirdi. Bakan Çavuşoğlu, tahliyeler için her iki tarafla da müzakerelerin devam ettiğini dile getirdi. Bakan Çavuşoğlu, Mariupol’deki Kanuni Sultan Süleyman Camisi’ne sığınan Türk vatandaşlarının durumunun iyi olduğunu ve gıda sıkıntısının olmadığını kaydetti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: 15 BİNE YAKIN VATANDAŞIMIZI TAHLİYE ETTİK

Bakan Çavuşoğlu: 15 bine yakın vatandaşımızı tahliye ettik

Ukrayna’dan tahliye edilen Türk vatandaşlarının sayısını da bildiren Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Bugüne kadar Ukrayna’dan 14 bin 800’den fazla vatandaşımızı tahliye etme imkanımız oldu. 15 bine yaklaştık. Şu anda 300-350 civarı vatandaşımız olduğunu görüyoruz. Bu rakam günlük değişiyor fakat bu civarda olduğunu arkadaşlarımız dün akşam bildirdi. Mariupol’da da 100’den fazla vatandaşımız olduğunu görüyoruz. Ora ile iletişimimiz çok sağlıklı değil fakat malumunuz Kanuni Sultan Süleyman Camii dernek başkanı kendisi de aslında Mariupol’da değil şu anda dışarıdan oradaki kontakları üzerinden uydu telefonundan bize bilgileri aktardı.