Bakan Çavuşoğlu, Mariupol'deki camide mahsur kalan Türklerin tahliye edildiğini duyurdu

Güncel
Ömer Kaya
13 Mart 2022, 19:57
Ömer Kaya
13 Mart 2022, 19:57

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Kanuni Sultan Süleyman Camisinde mahsur kalan Türk vatandaşlarının durumunu değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu, İkinci Antalya Diplomasi Forumu’nda gündemdeki meseleleri değerlendirerek, Rusya’nın bombardımanı altındaki Mariupol’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Camisi’ndeki Türk vatandaşlarının tahliye edilmesi için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Antalya Diplomasi Forumu’nda kapanış günü olan bugün, basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ukrayna’daki Kanuni Sultan Süleyman Camisi’nde mahsur kalan Türklerin tahliyesi için çalışmalar sürüyor.” değerlendirmesini yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu 2022’nin (ADF) kapanışında basın toplantısı düzenledi. Antalya Diplomasi Forumu’nun ikinci toplantısının sonuna geldiklerini belirten Çavuşoğlu, forumdan hemen önce 10 Mart 2022’de tarihi bir görüşmeye ev sahipliği yaptıklarını, Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanlarını ilk kez Türkiye’de bir araya getirdiklerini söyledi.

“ÜLKEMİZE DUYULAN GÜVENİN GÖSTERGESİ…”

Bütün dünyanın gözünün, kulağının Antalya Diplomasi Forumu’nda olduğunun altını çizerek Çavuşoğlu, “Her iki tarafın da bu toplantıya bizim de özellikle katılmamızı istemesi, ülkemize duyulan güvenin bir göstergesidir. Biz en başından beri, ilkeli ve diplomasiyi önceleyen bir tutum sergiledik. Bu yöndeki samimi gayretlerimizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.