Bakan Çavuşoğlu, Kara Yanvar şehitlerini andı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ocak 2022, 22:37
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ocak 2022, 22:37

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet Kızıl Ordusu’nun gerçekleştirdiği korkunç katliamın 32’nci yıl dönümü kaydediliyor. Azerbaycan’ın bağımsızlığının önemli dönüm noktalarından biri olan Kara Yanvar; Azerbaycan ordusunun 1 yıl önce elde ettiği zaferle Dağlık Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılmasının ardından daha fazla anlam kazandı. 20 Ocak kurbanları, katliamın her yıl dönümünde minnetle anılıyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kara Yanvar şehitlerini unutmayarak, “Kardeş Azerbaycan’ın azadlık yolunda tarihe kaydedilmiş en acı hatıralarından biri olan 20 Ocak Şehitlerini rahmet ve hürmetle anıyorum.” dedi.

“Kara Ocak”, “Kara Cumartesi”, “Bakü Katliamı” veya “20 Ocak Katliamı” adıyla anılan Sovyet Ordusu’nun Bakü’deki kanlı baskını Kara Yanvar’ın 32’nci yıl dönümüne girildi. Azerbaycan Türkleri, bağımsızlık arzusuyla Bakü Azadlık Meydanında sokaklara dökülmüşken, 19 Ocak 1990’ı 20 Ocak 1990’a bağlayan gece, Sovyet tankları 26 bin askerle birlikte şehre girerek, Bakü sokaklarında bağımsızlık yürüyüşü yapan insanların üzerine acımasızca ateş açtı. Açılan ateş sonucunda 137 sivil acımasızca katledildi, yaklaşık 700 kişi de yaralandı. Bakü’de 32 yıl önce çocuklar da dahil onlarca insanın Sovyet Ordusu tarafından acımasızca öldürüldüğü bu acı gün; Azerbaycan halkının yüreğinde halen tazeliğini korurken aynı zamanda bağımsızlığa giden sürecin meşalesinin yandığı gün de oldu.

ÇAVUŞOĞLU: 20 OCAK ŞEHİTLERİNİ RAHMETLE ANIYORUM

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile “Kardeş Azerbaycan’ın azadlık yolunda tarihe kaydedilmiş en acı hatıralarından biri olan 20 Ocak Şehitlerini rahmet ve hürmetle anıyorum. Tek Millet, Tek Yürek, Tek Can, Türkiye-Azerbaycan.” dedi.

Resim