Bakan Çavuşoğlu: İsveç ve Finlandiya verilen taahhüdü yerine getirmek zorunda

Güncel
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 19:23
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 19:23

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki günlerde NATO Liderler Zirvesi’nde gündeme oturan Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan “Üçlü Muhtıra” hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın imzaladığı bildiride PKK ve uzantısı PYD/YGP ve FETÖ’ye dair eylemleri son verme taahhüdü verdiklerini belirtti. Çavuşoğlu, ilk kez PYD/YPG’nin uluslararası alanda terör örgütü olarak kabul edildiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi’ne ilişkin konuştu. Bakan Çavuşoğlu, zirvede gündeme gelen İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvuru sürecini ve Türkiye ile imzalanan ortak muhtırayı değerlendirdi. NTV’de son durumu değerlendiren Çavuşoğlu, söz konusu sürece Türkiye’nin başından beri olumlu bakmadığını ifade etti.

İsveç ve Finlandiya, Kuzey Atlantik Antlaşmasına (NATO) üye olmak istediğini belirtmişti. 30 NATO üyesi ülkelerden bir olan Türkiye ise, İsveç ve Finlandiya’nın bölücü terör örgütü PKK ve uzantılarına çok açık ve net bir şekilde destek verildiğini vurgulayarak karara olumsuz bakmıştı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, bu süreçte iki ülkeye kapılarının açık olduğunu dile getirirken, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anladığını ifade etmişti. Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anladığını öne süren iki ülke Ankara’ya heyet göndererek, ikna çalışmaları yürütmüştü.

Diğer yandan, geçen günlerde İsveç’teki terör örgütü eylemleri artmış, bu husus Türkiye’nin gündemine oturmuştu. 29-30 Haziran’da gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya terör örgütüne mensup üyelerinin Türkiye’ye iadesi ve terör eylemlerine son verilmesiyle ilgili öne çıkarılan Üçlü Muhtırayı kabul etti. Söz konusu şartları yerine getireceğini her defasında dile getiren ülke liderlerinin terörist iadesi devam ediyor.

BAKAN MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: PYD/YPG İLK KEZ NATO BELGESİNDE YER ALDI

Bakan Çavuşoğlu ise söz konusu duruma ilişkin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Kendine güvenen liderler olarak masaya oturduk. Beklentilerimiz var, giderilmesi için diyerek maddelerimiz sıraladık. Kırmızıçizgilerimizden biri olan PYD, YGP ve FETÖ’yü oluşum değil terör örgütü olarak kabul ederek, maddelere ekledik. YPG/PYD ilk defa NATO belgesinde yer aldı.  Bu örgütler ve FETÖ ilk defa uluslararası literatürde terör olarak nitelendirildi. İsveç ve Finlandiya da muhtıranın 4. maddesiyle Türkiye’ye tehdit oluşturan terör örgütlerine destek vermeme taahhüdü verdi. Taahhütleri yerine getirilerse mecliste onaylanır. Bu ülkeler, imzaladıkları belgeye uymak zorunda…”

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.