Bakan Çavuşoğlu İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu: Uygur Türklerinin durumunu görmezden gelmek doğru mu?

Güncel
qha muhabir
22 Mart 2022, 18:12
qha muhabir
22 Mart 2022, 18:12

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 48. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında konuştu. Çavuşoğlu, “Teşkilatın vazifesi, İslam dünyasının devalarının ortak sesi olmak. Ümmet olarak tek vücut olursak karşımıza çıkan her engeli aşarız.” dedi. Çavuşoğlu, İslam aleminin, Saraybosna’dan Urumçi’ye, Bahçesaray’dan Sana’ya, Mali’den Moro’ya kadar coğrafyadaki sorunlara dikkat çekti ve teşkilat ülkelerinin bu hususta uyanık olması gerektiğini vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ziyaretlerinden sonra Pakistan’a geçen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 48. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında konuşma yaptı. Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) ortak davalar için var olduğunu belirterek, İİT’nin İslam dünyasındaki sorunların sesi olması gerektiğini ifade etti.

“BİZİM İÇİN HARKİV’DE DÖKÜLEN KAN İLE HALEP’TE DÖKÜLEN KAN BİR”

Bakan Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ederek başlattığı savaş sırasında “Burası Orta Doğu değil, Afganistan değil; neden bu kan dökülüyor?” diyenlerin olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, bu hususta “Bizim için Harkiv’de dökülen kan ile Halep’te dökülen kan bir. Çünkü bizim medeniyetimiz bunu buyuruyor.” ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu:  Kendimizi hesaba çekmemiz lazım - Son Dakika

ÇAVUŞOĞLU: DÜNYA ZOR GÜNLER YAŞIYOR

Çavuşoğlu konuşmasında, dünyanın zor günlerden geçtiğine dikkat çekerek, Ukrayna’daki savaşın herkesi etkilediğini vurguladı. Kudüs, Şam, Halep ve Kabil gibi İslam medeniyetinin klasik merkezlerinin tahrip olduğunu ve kimliklerini yitirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, birçok İslam ülkesinin adının savaş, terör, acı ve katliamlarla anılır olduğunu hatırlattı.

ÇAVUŞOĞLU: İSLAM DÜŞMANLIĞI YÜKSELDİ

İslam düşmanlığının yükseldiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Çin’de Uygur Türkleri ve diğer Müslümanların dini haklarını ve kültürel kimliklerini korumada zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. En fazla Müslümana ev sahipliği yapan ülkelerden biri olan Hindistan’da başörtüsü hakkının reddedildiğini, Rohingyaların unutulduğunu ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU: ÖNCE KENDİMİZİ HESABA ÇEKMEMİZ LAZİM

İslam dünyasının içinde bulunduğu durumların sorumlusunun kim olduğunu sorgulayan Çavuşoğlu, Başkalarını suçlamak yerine önce kendimizi hesaba çekmemiz gerektiğine vurgu yaptı ve Peygamber Efendimizin, “Müminler bir vücuda benzer, vücudun bir yeri hasta olduğu zaman diğer uzuvları da bundan rahatsız olur” sözünü hatırlattı.

UYGUR TÜRKLERİNİN DURUMUNU GÖRMEZDEN GELMEK DOĞRU MU?

Kıbrıs’taki, Batı Trakya’daki Müslümanların haklarına sahip çıkmaktan sırf Türkiye ile olan anlaşmazlıklarını bahane ederek geri durmanın hakkaniyetli olup olmadığını sorgulayan Çavuşoğlu, “Cammu-Keşmir’in statüsünü ve demografisini değiştirme girişimlerine göz yummak doğru mu? Uygur Türklerinin durumunu görmezden gelmek doğru mu?” ifadelerini kullandı.

İLİŞLİLER MÜSLÜMAN TOPLUMLARIN DURUMUNU İYİLEŞTİRMEK İÇİN KULLANILMALI

Çavuşoğlu, Müslüman devletlerin (bu bölgeleri yöneten) ülkelerle sorun yaşamalarını istemediğini belirterek tersine iyi ilişkilerin Müslüman toplumların durumunu iyileştirmek için kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Çavuşoğlu, ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi’nin 51. Toplantısı’na ev sahipliğini yapmayı arzu ettiklerini dile getirdi.

İKİLİ GÖRÜŞMELERİN YAPILACAĞI BEKELNİYOR

Toplantıya yaklaşık 46 üye ülkenin bakanları katılıyor. Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’la görüşme gerçekleştiren Çavuşoğlu’nun, teşkilat üyesi diğer ülkelerden mevkidaşları ile de ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

TOPLANTIDA ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANI VANG Yİ DE KONUŞMA YAPTI

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi de İslam İşbirliği Örgütünün toplantısına katıldı ve teşkilata üye ülkelerin dışişleri bakanlarının önünde konuşma yaptı.