Bakan Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşı Zarif ile bölgesel konular için bir araya geldi!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2021, 13:10
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2021, 13:10

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bir araya geldi. Türkiye ve İran ilişkileri üzerine önemli açıklamaların kaydedildiği toplantıda Çavuşoğlu, “Güney Kafkasya’da 3+3 formatta işbirliği planlıyoruz. Güney Kafkasya’daki barış ve istikrar herkesin yararınadır.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif bugün Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde ortak basın açıklaması düzenledi. Çavuşoğlu, ikili düzeyde ziyaretlerin olacağını bildirerek, “Astana formatında üçlü zirve Tahran’da olacak, Azerbaycan ile üçlü mekanizmalarımız var. Bu toplantılar için hazırlıkları da bugün başlatmış olduk. Görüş alışverişinde bulunduk, Suriye’deki son durum, aynı şekilde Irak, Körfez ve özellikle de Güney Kafkasya’daki gelişmeleri ele aldık.” dedi.

“GÜNEY KAFKASYA’DA ATEŞKESİN KALICI OLMASINI İSTİYORUZ”

Çavuşoğlu, Güney Kafkasya’da bir ateşkesin olduğunu ve bu ateşkesin kalıcı olmasını istediklerini dile getirerek, “Sadece istemek yetmez katkı sağlamak gerekiyor. Güney Kafkasya’yla ilgili bir işbirliği planlıyoruz. Kardeşim Cevad Zarif buraya gelmeden önce diğer ülkeleri de ziyaret etti.” ifadelerini sözlerine ekledi.

GÜNEY KAFKASYA’DA 3+3 FORMATINDA İŞ BİRLİĞİ

Çavuşoğlu, Güney Kafkasya’daki iş birliğinin herkesin yararına olduğunu belirterek, şunları konuştu:

“Güney Kafkasya’da 3+3 formatta işbirliği planlıyoruz. Güney Kafkasya’daki barış ve istikrar herkesin yararınadır. En çok da Ermenistan ve Ermenistan halkı faydalanacaktır. Ermenistan’ın da bu doğrultuda yapıcı adımlar atmasını bekliyoruz. Biz özellikle İran-ABD ve Avrupa üçlüsüyle imzalanan nükleer anlaşmaya destek verdik. Maalesef Trump yönetimi bu anlaşmadan çekildi, umarım Biden yönetimiyle ABD anlaşmaya döner. Böylece kardeş İran’a yönelik yaptırımlar kalkmış olur. Bugün kardeşim Cevad Zarif’e Türkiye olarak gereken desteği vereceğimizi söyledim. Görüşmelerimize devam edeceğiz, sözü kendisine veriyorum.”

“TÜRK ŞİRKETLERİN İRAN’DAKİ VARLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, son birkaç ay içinde Çavuşoğlu ile ikinci kez görüştüğü için mutluluğunu dile getirerek, “Ticaret ilişkilerini eski güzel günlere götüreceğiz. Biz bugün transit, ticaret ve enerji konularındaki işbirliğini ele aldık. En temel amacımız karşılıklı olarak iki ülkede görev yapan şirketlerin sorunları çözmek oldu. Bizim için Türkiyeli şirketlerin İran’da varlığı çok önemlidir.” diye konuştu.

Zarif, aynı zamanda Astana formatındaki işbirliklerine devam edildiğini de belirterek, “Bugün Suriye’de savaşın yerini diyalog almıştır. İran ve Türkiye’nin Kafkasya bölgesindeki işbirlikleri bölge halkı için faydalı olacaktır.” dedi. İranlı Bakan Zarif, diğer ülkeleri ziyaret ettikten sonra burada olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Zarif, “Şu anda aslında zemin 6 ülke için de hazırlanmıştır. Biz bu 6 bölgenin kalkınması için faaliyet yapabiliriz, farklı alanlarda işbirliği yapabiliriz. Umarız bu iş gerçekleşir.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİ ÜZERİNE SORULARA YANITLAR

Zarif, basın mensuplarının “Türkiye-İran ilişkilerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye her zaman iyi ilişkiler içindedir ve bu böyle devam edecektir. İran ve Türkiye arasındaki işbirliği çok geniştir ve inşallah ABD’nin daha mantıklı adımlarıyla daha da geliştireceğiz.”

ÇAVUŞOĞLU: BÖLGE İSTİKRARI İÇİN İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK ÖNEMLİ

Bakan Çavuşoğlu ise bu soruya “İlişkileri önümüzdeki süreçte daha da geliştirmemiz lazım. İki ülke arasındaki iyi ilişkiler bölgenin istikrarı ve huzuru için de önemli. Irak-Suriye’nin istikrarı için çaba sarfediyoruz. Bölgenin istikrarı için işbirliğimizi güçlendirmemiz lazım ve bunun için çalışıyoruz.” diye yanıt verdi.

“ABD’NİN TÜRKİYE’YE YAPTIRIMLARINA DEĞER VERMİYORUZ”

Zarif’in ABD yaptırımlarına karşı iki ülkenin nasıl adım atacağı sorusuna ise yanıtı şöyle oldu: “Birincisi biz ABD’nin Türkiye’ye yaptığı ambargoları net bir şekilde kınadık. Türkiye’ye karşı yaptırımlara değer vermiyoruz. Maalesef ABD yaptırım uygulamaya alışmıştır. ABD sadece tek taraflı olarak anlaşmadan çıkmadı, bununla birlikte bu anlaşmaya bağlı kalan kişilere de baskı yaptı. Bu aslında tamamen yasadışı bir davranıştı. İran’ın yaptıkları sadece ABD tarafının yaptıklarını telafisi olarak yapıldı. Bütün nükleer silahların yok edilmesinden yanayız. Ancak bir kez daha vurgulamak istiyorum, ABD verdiği taahhütleri ihlal etmiştir.”