Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırgızistan'a resmi ziyaretini duyurdu

Güncel
Manas
04 Mayıs 2022, 08:59
Manas
04 Mayıs 2022, 08:59

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni atanan mevkidaşı Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile telefon görüşmesi gerçekleşti. Bakan Çavuşoğlu görüşme kapsamında,Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kapsamında bu yıl Kırgızistan’a resmi ziyarette bulunacağını duyurdu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yeni atanan Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev arasında 1 Mayıs 2022 tarihinde telefon görüşmesi gerçekleşti. İki ülkenin Dışişleri Bakanları arasındaki telefon görüşmesinnde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgız mevkidaşı Ceenbek Kulubayev’i yeni görevinden dolayı tebrik etti.

Bakan Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Kırgızistan’da yapılacağını ve bu yıl toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan'a gidecek - Haberler

KIRGIZİSTAN’DA TÜRKİYE-KIRGIZİSTAN YÜKSEK DÜZEYLİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ KONSEYİ TOPLANTISI

İki ülke Bakanlarının telefon görüşmesinde, ortak stratejik planlama grubu çerçevesinde, Türkiye-Kırgızistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin bu yıl, Kırgızistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılması konusunda mutabık kaldığı kaydedildi. Öte yandan Kırgızistan Bakanı Kulubayev, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi azaltma sürecinde Türkiye’nin arabuluculuk rolüne dikkati çekti.