Bakan Akar ve komuta kademesi Bakü'de

Haberler
Ömer Cihad Kaya
31 Aralık 2020, 10:35
Ömer Cihad Kaya
31 Aralık 2020, 10:35

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile sınır birliklerindeki inceleme ve denetlemelerinin ardından gece saatlerinde Azerbaycan’a gitti. Akar, Bakü’de mevkidaşı Zakir Hasanov ile Karabağ’daki ortak merkeze ilişkin müzakerelerde bulundu.

Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK komuta kademesi, Türkiye ile Rusya arasında oluşturulacak Ortak Merkez’de görev yapacak Türk askerleri ile Bakü’de bir araya geldi. Dün gece erken geç saatlerde Bakü’ye ulaşan heyet, Ortak Merkez’e ilişkin ayrıntıları müzakere etmek üzere Azerbaycan komuta kademesiyle bir araya geldi.

Bakan Akar ve beraberindeki heyeti Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve diğer yetkililer karşıladı. Ardından heyetler, Azerbaycan EDOK Komutanlığında askeri törene katıldı. Bakan Hulusi Akar, ortak merkezde görev yapacak olan Türk askerlerine hitap etti ve Azerbaycan ordusunu zaferinden dolayı tebrik etti.

ORTAK MERKEZ’DEN ATEŞKESİN GÖZETLENMESİ VE TAKİBİ SÖZ KONUSU”

Hulusi Akar, Ortak Merkez’e ilişkin şunları söyledi:
“Ortak Merkez’den ateşkesin gözetlenmesi ve takibi söz konusu. Vazifemizi yapmak için arkadaşlarımız burada hazır. Ayrıca EYP ve mayınların bulunması, bunların etkisiz hale getirilmesi, bunların masum insanlara zarar vermemesi için de elimizden gelen gayreti gösterdik, göstereceğiz. Bu konuda Azerbaycan ordusu ve TSK bir yumruk haline geldi. Bu konunun halledilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü bizim milletimiz asildir, adaletlidir, insani değerlere, çevreye, masum insanlara karşı çok hassastır. Biz sadece teröristle veya asker askere savaşırız. O hainler, alçaklar gibi, Azerbaycan’ın şehirlerine roket atanlar gibi, Hocalı’da katliam yapanlar gibi değiliz. Biz bir an önce bölgeyi güvenli bir hale getirip bütün insanların rahat ve huzur içinde, Azerbaycan devletinin yasaları çerçevesinde yaşayan herkese güvenli bir hale getirmek için gayretlerimizi sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz.