Bakan Akar, Türk askerinin Afganistan'dan tahliyesinin en kısa zamanda yapılacağını açıkladı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
26 Ağustos 2021, 11:09
Ömer Cihad Kaya
26 Ağustos 2021, 11:09

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan’da görev yapan Türk askerinin yurda döneceğini duyurmuştu. Afganistan’dan Mehmetçik’i taşıyan uçağın Esenboğa Havalimanı’na inmesi bekleniyor. 345 kişilik ilk kafile, Türkiye saati ile 11.45’te Ankara’ya inecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahliyelerin başladığını bildirerek, “İntikal faaliyetlerini en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Millî Savunma Bakanlığı, dün Afganistan’daki Türk Silahlı Kuvvetlerinin tahliyesine başlandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da tahliyenin 24 ile 36 saat süreceğini duyurdu. Milli Savunma Bakanı Akar, bugün AA’nın Türk askerinin Afganistan’dan tahliyesine ilişkin yayımladığı röportajda, “İntikal faaliyetlerini en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar’ın açıklamaları şöyle:

“Havaalanında olağandışı yoğunluğa ve şartlara rağmen önemli bir aksaklık olmadan TSK personeli planın aksaksız uygulanması için her türlü gayreti göstermektedir. Faaliyetlerimize sağladıkları destekten dolayı dost ve kardeş Pakistan ve Tacikistan ile bölgede beraber çalıştığımız Müttefiklerimize teşekkür ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak, faaliyetlerimiz mevcut tahliye planlarımız çerçevesinde devam etmektedir.”