Bakan Akar: Kıbrıs’ta oldubittiye müsaade yok

Güncel
_QHA Ankara
08 Ağustos 2019, 21:18
_QHA Ankara
08 Ağustos 2019, 21:18

Erenköy Direnişi’nin 55’inci yıl dönümü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar tarafından kabul edildi. Görüşmede konuşma yapan Akar, Türkiye’nin Kıbrıs Türkünün yanında olduğunu vurguladı. 

“OLDUBİTTİYE MÜSAADE YOK”

Akar, müzakere konusunda bir dayatma ve dışlamalarının olmadığını ancak yeni bir çalışma yapılıyor diye sonucu olmayan süreçlerin hiçbir tarafa yararlı olmadığını değerlendirdiklerini belirtti. Garantör ülke Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak barıştan yana olduklarını ve iyi komşuluk ilişkileri içerisinde olunmasını istediklerini kaydeden Akar, hiçbir oldubittiye de müsaade etmeyeceklerini kaydetti. Kıbrıs’ın milli dava olduğunu ve Kıbrıs Türkleriyle kardeşliklerinin kader birliği olduğunu anlatan Akar, dilek ve temennilerinin uluslararası hukuk çerçevesinde Kıbrıs Türk halkının haklarının verilmesi olduğuna işaret etti. 

TÜRKİYE’YE GÜVEN VURGUSU

Başbakan Ersin Tartar da bu anlamlı günde yapılan ziyaretten büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. KKTC’nin bugün önemli bir noktaya geldiğini, yaşaması ve güçlenmesinin bu bağlamda önemli olduğunu kaydeden Tatar, Türkiye ve ordusuna güvenlerinin tam olduğunu söyledi. Akdeniz’de sondaj çalışmaları yürüten Fatih Gemisi’ne yaptığı ziyareti hatırlatan Tatar, Doğu Akdeniz’de faaliyetlerde bulunmanın her ülkenin yapabileceği bir iş olmadığını belirtti. Güney Kıbrıs’ın sanki Kıbrıs’ın tek sahibiymiş gibi davrandığını vurgulayan Başbakan bu anlamda da Türkiye’ye güvenlerinin tam olduğunu söyledi.