Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz ve Preveze Zaferi mesajı

27 Eylül 2019, 18:15

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Preveze Deniz Zaferi’nin 481’inci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Deniz Kuvvetlerinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Doğu Akdeniz’de hak, alaka ve menfaatleri korumak için faaliyetlerine azim ve kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yayımlanan mesajda Akar, “Akdeniz’i bir Türk gölü, Türk donanmasını da Akdeniz’in hâkimi haline getiren bu zafer, Türk leventlerinin denizcilik kabiliyetini tüm dünyaya göstermiş, adlarını tarihe altın harflerle yazdırmıştır” ifadelerine yer verdi.

Milli Savunma Bakanı Akar’ın mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün, “Preveze Deniz Zaferi”nin 481’inci yıl dönümünü ve kahraman denizcilerimizin “Deniz Kuvvetleri Günü”nü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. 27 Eylül 1538 tarihinde, Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki şanlı Türk donanmasının birleşik Haçlı donanmasına karşı kazandığı Preveze Deniz Zaferi, Türk denizcilik tarihinin en büyük zaferi ve dünya tarihinin de en önemli deniz savaşlarından biridir.

DOĞU AKDENİZ MESAJI

Bakan Akar, mesajında Doğu Akdeniz’e ve milli savunma sanayisine de değindi:

“Bu bilinçle Deniz Kuvvetlerimizin etkinlik, caydırıcılık ve saygınlığı ile yerli ve millî savunma sanayiimize önemli katkılar sağlayacak başta MİLGEM olmak üzere yerli ve millî projeler başarıyla yürütülmekte, hayata geçirilmektedir.

Deniz Kuvvetlerimiz sahip olduğu imkân ve kabiliyetleri ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz başta olmak üzere tüm denizlerde hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak için faaliyetlerine azim ve kararlılıkla devam edecektir.”

Doğu AKDENİZ
HULUSİ AKAR
Bunlara da bakın: