Bakan Akar: Çanakkale, sarsılmaz bir iman ve tevekkülle ölüme koşan kahramanların destanıdır

Güncel
Ömer Kaya
18 Mart 2019, 18:01
Akar, Çanakkale’yi, “azmin ve imanın çelik ile en modern silahlara galip geldiği bir yaşam savaşı” olarak nitelendirdi.
Ömer Kaya
18 Mart 2019, 18:01

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü vesilesiyle Şehitler Abidesi’nde bir konuşma gerçekleştirdi.

Büyük zaferin 104. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşen programda, Milli Savunma Bakanı Akar, Türk milletinin tarihinin Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Büyük Taarruz’dan terörle mücadeleye uzanan destansı zaferlerle dolu olduğu mesajını verdi.

Akar, Çanakkale’nin sarsılmaz bir imanla ölüme koşan kahraman Türk askerinin asaletinin, alicenaplığının ve merhametinin harp tarihine yazıldığı bir destan olduğu değelendirmesinde bulundu.

Milli Savunma Bakanı, Çanakkale destanını tanımlarken, “Yalnız kahraman Mehmetlerimizin değil, sevdiklerinden ayrılıp uzak diyarlardan gelerek bu topraklarda can veren ve artık bizim evladımız olanların da huzur içinde yattığı yerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

BU KATLİAM, İSLAM VE TÜRK DÜŞMANLIĞININ GELDİĞİ NOKTAYI GÖSTERMEKTE

Bakan Akar, bir kaç gün önce Yeni Zelanda’daki menfur olaya da değinerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bir asır önce Çanakkale’de ülkesini işgal etmeye gelmiş düşmanına dahi yeri geldiğinde merhametle, hoşgörü ile yaklaşan kahraman Mehmetçik’in bu ahlaki değerlerinin tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyorum. Hal böyleyken birkaç gün önce, yeni Zelanda’da, sadece ibadet etmek için bir araya gelen masum ve korunmasız insanlara karşı canice işlenen menfur katliamı esefle kınıyor, bu ırkçı, dinci, örgütlü olduğu görülen terör olayını yapan, destekleyen alçakları da şiddetle lanetliyorum. Bu katliam, dünyada İslamofobik faşist terörün, İslam ve Türk düşmanlığının, bunun ötesinde de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığının geldiği kaygı verici noktayı da açıkça göstermektedir. İçimizdeki gafillerin de bu gerçeği duymasını, görmesini bekliyoruz. Bu tür elim olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum ancak bu sapıkların hamileri var oldukça bu alçaklıkların bitmeyeceğini de görmeliyiz. Yaşanan menfur katliamda hayatlarını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyor, yakınlarına ve insanlık duygusu olan herkese sabırlar diliyorum.”

Bakan, konuşmasında Türk ordusunun terörle mücadeledeki kararlılığını da dile getirerek Türk devletinin sınırlarında da terör koridoruna izin verilmeyeceği mesajını verdi.