Bahrom İrzayev: Kırım işgalden kurtarılmalı

Güncel
Manas
01 Nisan 2022, 01:24
Manas
01 Nisan 2022, 01:24

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türk Devletleri Teşkilatı 2. Diaspora Forumu’na ev sahipliği yaptı. 2022 Türk Dünyası başkenti Bursa’da 31 Mart 2022’de düzenlenen foruma Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Azerbaycan’dan katılım gerçekleştirildi. Özbekistan adına katılan Bahrom İrzayev, Türklerin Avrupa’ya sadece iş için gitmediğini, Kırım Tatar siyasetçi, düşünür ve yazar İsmail Gaspıralı’nın yetiştirdiği öğrencilerin olduğunu vurguladı. Ayrıca Ukrayna-Rusya savaşı ile ilgili olarak, “İşgal altındaki Kırım bu fırsattan yararlanarak işgalden kurtarılmalı.” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının ev sahipliğinde 2. Diaspora Forumu 31 Mart 2022 tarihinde, 2022 Türk Dünyası başkenti Bursa’da gerçekleşti. İkinci Diaspora Forumu’nda, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, YTB Başkanı Abdullah Eren, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan Diaspora Temsilcileri ve Türk Dünyası Avrupa Diasporasından gelen akademisyenler yer aldı.

Forum kapsamında üye ülkelerin diasporadan sorumlu bakanları, kurum başkanları, diasporadaki STK temsilcileri ve diaspora çalışan akademisyenler, hazırladığı bildirileriyle sunum gerçekleşti. Ayrıca özel oturumlarda dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türklerin eğitim, ikamet, hukuk ve diğer alanlarda karşılaştığı sorunlar ele alındı. Özbekistan adına katılan Bahrom İrzayev, Türk dünyasındaki milli uyanış hareketlerinin öncülerinden ve büyük fikir adamlarından olan Kırım Tatar siyasetçi, düşünür, yazar, eğitimci ve yayıncı İsmail Bey Gaspıralı ve onun yetiştirdiği Türkistan ekolü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Нет описания фото.

BAHROM İRZAYEV: AVRUPA’YA İLK OLARAK GASPIRALI’NIN ÖĞRENCİLERİ GİTTİ

Taşkent Üniversitesi akademisyeni Bahrom İrzayev, Türklerin Avrupa’ya sadece iş için gitmediğini çoğunluğunun eğitim için gittiklerini dile getirdi. İrzayev, “Gaspıralı’nın Türkistan’da yetiştirdiği Türkistan Ceditçileri Almanya’ya eğitim için gönderildi. Türklerin, Avrupa’ya sırf iş için göç etmesi yanlış bir telakki.” ifadesine yer verdi.

İRZAYEV: İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM FIRSATTAN YARARLANARAK İŞGALDEN KURTARILMALI

Tarih öğretmeni Bahrom İrzayev, işgalci Rus ordusunun Ukrayna’yı acımasızca bombalayarak sivilleri ve çocukları öldürmesine tepki gösterdi. İrzayev, “Yaşananları kelimelerimle anlatamam. Durum bu iken işgal altındaki Kırım özgürlüğüne kavuşturulmalı. Kırım’ın Türkistanlılar için daha önemli olduğunun bilinci altındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca İrzayev, Ceditçilerin bu sene 100’üncü yıl dönümü olması hasebiyle Türkiye’de İsmail Gaspıralı ve Ceditçiler ile ilgili büyük bir Kurultay düzenlemesini de önerdi.