Bahreyn Kralı, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov ile görüştü

Güncel
Oğuzhan Batur
18 Mart 2019, 17:37
Oğuzhan Batur
18 Mart 2019, 17:37

Bahreyn Kralı Hamed Bin İsa El Halife, resmi bir ziyaret için Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a ziyaret gerçekleştirdi.

TRT Avaz’ın haberine göre Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov, konuk kralı Oğuzhan Başkanlık Sarayı’nda karşıladı. İki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından taraflar, karşılıklı olarak delegesyonlarını sundu. Daha sonra ikili zirve görüşmeleri ve toplantılar yapıldı.

Resmi ziyareti için konuğuna teşekkür eden Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov, Türkmenistan ile Bahreyn’in diplomatik ilişkilerinin 1995’ten bu yana başarıyla geliştiğini ve iki ülkenin hem ikili hem de çok taraflı platformlarda verimli bir şekilde iş birliği yaptığını belirtti.

Sıcak karşılama için teşekkürlerini dile getiren Kral Hamed Bin İsa El Halife, Bahreyn’in Türkmenistan ile diyaloğun geliştirilmesine büyük önem verdiğini belirterek devletlerarası iş birliğinin çeşitlendirilmesinin temelini oluşturan mevcut müzakerelerin önemini vurguladı. Kral ayrıca, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde karşılıklı güven ve ortak iş birliği hedeflerinin büyük bir rol oynadığını söyledi. Bu bağlamda, Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nın Şubat 2011’de Bahreyn’e ziyaretinin verimli olduğu, sağlık, bilim, eğitim ve altyapı geliştirme gibi alanlarda iş birliğine büyük bir ivme kazandırdığını kaydetti. Bahreyn Kralı, Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov’u tekrar Bahreyn’i ziyaret etmeye davet etti.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ve Kral Hamed Bin İsa El Halife’nin görüşmesinin ardından, iki ülkenin resmi delegelerinin katılımıyla, genişletilmiş müzakerelere geçildi. Görüşmelerde, Türkmenistan ve Bahreyn, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini teşvik etmek, terörizm, aşırılık, sınır ötesi suç, uyuşturucu kaçakçılığı gibi küresel sorunlarla mücadele etmek gibi konularda mutabakata varıldı. Kültürel ve insani alanlardaki ilişkilere dikkat çekilen müzakerelerde, bilim, eğitim, kültür ve sanat alanındaki ortak çalışmaların güçlendirilmesi, iki halkın yakınlaşmasının ve karşılıklı zenginleşmesinin en önemli şartı olarak olarak vurgulandı.