Bağımsız Ukrayna kilisesi lideri Epifaniy, işgalcilerin Kırım'daki baskınlarını kınadı

Güncel
Ömer Kaya
28 Mart 2019, 12:45
Ömer Kaya
28 Mart 2019, 12:45

Rus işgalcilerin, dün Kırım’da gerçekleştirdiği baskınlar ve alıkoymalar hakkında bağımsız Ukrayna Kilisesi lideri Metropolit Epifaniy’den bir açıklama geldi.

27 Mart’ta gerçekleşen söz konusu arama ve baskınları net bir dille kınayan bağımsız Ukrayna Ortodoks Kilisesi lideri Metropolit Epifaniy, Twitter hesabında “Rus güvenlik güçleri tarafından Kırım Tatarlarına zulmedilmesi, işgalcilerin en son yasa dışı korkutma ve baskı eylemidir. Kırım’daki Rus işgal yönetimi tarafından, insan haklarına saygısızlığın bir göstergesi olan aramalar ve tutuklamalardan dolayı büyük öfke duyuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarının evlerinde bugün düzenlenen aramalardan sonra gözaltına alınan 20 kişiden 9’u hakkında tutuklama kararı aldı.

İşgali mahkemenin kararıyla Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Seythalilov, Akim Bekirov, Seytveli Seytnabdiyev, Farhat Bazarov, Erfan Osmanov, Seyran Murtaza, Servet Gaziyev ve Macit Abduramanov 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirilmişti.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını ifade etmişti.