Bağımsız Tataristan sürgün hükumetinden siyasi tutsaklara destek çağrısı

22 Haziran 2020, 17:01

Bağımsız Tataristan sürgün hükumeti, Kremlin’in alıkoyduğu siyasi tutsaklara destek çağrısı yaptı.

Eski siyasi tutsak, Bağımsız Tataristan sürgün hükumeti Başbakan Yardımcısı Rafis Kaşapov, Facebook sayfasında konuyla ilgili bir bildiri yayımlayarak; Tataristan Cumhuriyeti savcılığının, Tatar milli hareketi imamı Ayrat Şakirov hakkında idari dava açtığını bildirdi.

AYRAT ŞAKİROV HAKKINDA İDARİ DAVA

İmam Ayrat Şakirov, 12 Ekim 2019 tarihinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da Kazan Şehitlerini Anma Günü’nde düzenlenen bir anma etkinliğinde, Kazan’ın 1552’de Ruslarca işgal edilmesi sırasında şehit olanlar ile tüm Tatar sivil toplum aktivistleri ve din adamları için dua etti. Şakirov, söz konusu duada, “Devletimiz 1552 yılında yok edildi. Hayatta kalan kadın ve çocuklar ya öldürüldü ya da esir alındı. Kentimiz tamamen yakıldı ve yağmalandı.” ifadelerini kullanmıştı. Rus savcılığı, bu konuşmayı bahane ederek Ayrat Şakirov hakkında idari dava açtı.

Kaşapov’un konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İmam Ayrat Şakirov’un Kazan Şehitlerini Anma Günü’nde yaptığı konuşmasının tarihi gerçeklerle desteklendiğini vurguladı. Kaşapov, “Ekim 1552’den sonra Tatarların, Başkurtlar, Udmurtlar, Çuvaşlar, Mokşalar, Erzyanlar ve Çirmişler ile birlikte yüzyıllar boyunca Rus İmparatorluğuna karşı sürekli olarak isyan çıkardıklarını hatırlayalım. Moskova, bu isyanları bastırmak için ordusunu gönderiyordu. Bu ordu da acımasız bir şekilde nüfusu yok ediyordu. Sadece Ağustos 1740’ta Güney Ural’da Orenburg yakınlarında yaklaşık 6 bin Tatar işkence edilerek öldürülmüştü. Bunlar sadece bölgede yaşayan Türkler, Hristiyanlığı kabul etmediği diye yapıldı. 1735-1737 yılları arasında İdil Ural topraklarında insanlarla birlikte 696 Tatar köyü yakılmıştı. 17 bin Tatar öldürülmüş ve 5 bini evlerinden sürülmüştü. 10 bin Tatar kadını ve çocuğu Ruslara köle olarak verilmişti. Benzer cezalandırıcı operasyonları, Moskova sömürdüğü tüm halklara yönelik yürütüyordu.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin uzun yıllar boyunca İdil Ural aktivistleri, Kazan Şehitlerini Anma Günü organizatörleri ve katılımcıları hakkında kovuşturma yaptığına dikkat çekildi. Açıklamada, Rusya’nın hala sömürgeci politikasını devam ettirerek Kafkasya, Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki nüfuz alanlarını mümkün olduğunca genişletmeye çalıştığı vurgulandı.

BAĞIMSIZ TATARİSTAN’IN SÜRGÜN HÜKUMETİNDEN ÖNEMLİ ÇAĞRI

Bununla birlikte Bağımsız Tataristan sürgün hükumeti, 27 Mayıs 2019’da Rus yetkililerin Başkurt siyasetçi Ayrat Dilmuhametov hakkında yargı süreci başlattığını ve Rus yetkililerin onu “Rusya toprak bütünlüğünü ihlal etme çağrılarda bulunmakla” suçladığını hatırlattı.

Rusya’nın baskıları karşısında sessiz kalınmaması gerektiğini belirten Bağımsız Tataristan sürgün hükumeti, İdil Ural halkına seslenerek imam Ayrat Şakirov, siyasi tutsak Ayrat Dilmuhametov ve Kremlin’in diğer esirlerine destek vermeye davet etti.


Bağımsız Tataristan
ÖZGÜR İDİL URAL HAREKETİ
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: