Bağımsız inceleme raporu: Veciye Kaşka'yı Rus işgal görevlilerinin eylemleri öldürdü!

15 Aralık 2019, 13:18

Avukat Nikolay Polozov’un yayımladığı bağımsız uzmanlık incelemesi, Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka’nın ölümündeki gerçekleri bir kere daha gündeme getirdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 23 Kasım 2017 tarihinde, işgalcilerin düzenlediği baskın sırasında fenalaşarak hayatını kaybeden Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi ismi Veciye Kaşka’nın ölümüne işgalci güçlerin görevlilerinin eylemlerinin yol açtığı bu son raporda da tespit edildi.

Facebook üzerinden açıklama yapan Avukat Polozov, Rus ve İspanyol uzmanların katılımıyla ön soruşturma belgelerine dayanarak bağımsız bir incelemenin yapıldığını bildirdi.

“ÖLÜMÜ, ONU GÖZALTINA ALAN RUS KOLLUK KUVVETLERİ GÖREVLİLERİN EYLEMLERİYLE BAĞLANTILI”

Polozov, “Uzmanların sonuçlarına göre, Veciye Kaşka’nın sağlık durumunun aniden kötüleşmesi ve ölümü onu gözaltına alan Rus kolluk kuvvetleri görevlilerinin eylemleriyle doğrudan bağlantılıdır.” diye belirtti.

İnceleme sonucunda Veciye Kaşka, Asan Çapuh, Kazim Ametov, Bekir Degermenci ve Ruslan Trubaç’i alıkoyma operasyonunda yer alan Kırım’ın sözde İçişleri Bakanlığı soruşturma görevlisi İrina Sidiropulo’nun, Kırım Tatar milli hareketi emektarı fenalaştıktan sonra bile ondan ifade almaya çalıştığı ve eylemleriyle Kaşka’yı hastaneye götürmek isteyen doktorları engellediği tespit edildi.

“SÖZDE SORUŞTURMA EYLEMLERİ SONUCUNDA KAŞKA HAYATINI KAYBETTİ”

Yaptığı açıklamada Polozov, “Eminim ki, Veciye Kaşka’yı kurtarma şansları vardı. Zaman yetmedi. Daha sonraya da ertelenebilecek sözde soruşturma eylemleri sonucunda Kaşka hayatını kaybetti.” diye vurguladı.

Avukat inceleme sonucunda işgalci mahkemenin geçen sene Veciye Kaşka ölümü ile ilgili dava açma reddi kararına karşı itiraz dilekçesinin hazırlandığını ifade etti.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği gibi Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım 2017’de, işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, söz konusu şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

Avukat Nikolay Polozov, Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı Veciye Kaşka’nın ölüm sebebini bulmak için bağımsız hukuk araştırması başlattığını bildirmişti.

Nikolay Polozov
Rus baskısı
Veciye Kaşka
Bunlara da bakın: