Babasız kalan çocukları unutturmadılar: Lviv'de Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek eylemi

Haberler
Anife Bilal
07 Nisan 2019, 17:46
Anife Bilal
07 Nisan 2019, 17:46

Ukrayna’nın Lviv şehrinde, Rus işgali altındaki Kırım’da 27 Mart’ta alıkonulan Kırım Tatar aktivistlere destek vermek için eylem yapıldı.

Eylem işgal edilen Kırım’da babasız kalan çocuklara destek vermek ve Lviv sakinlerini yarımadada yapılan baskılar hakkında bilgilendirmek için düzenlendi.

Lviv Kırım Tatar kültür merkezi başkanı Ernest Abkelâmov, eylemle ilgili yaptığı açıklamada, “Çocuklara destek eylemi yapıyoruz. Mahkemeler, tutuklamalar devam ederken 167 çocuk baba şefkati olmadan yaşıyor. Bütün dünyanın bunu bilmesini istiyoruz. Bugün Kırım’da yaşanan olaylara dair bilgilendiriyoruz.” diye konuştu.

İşgalden sonra Kırım’ı terk edip Lviv’e yerleşen iç sığınmacılar Rus işgalinin devam ettiği beş yıl içinde kaybolan ve hayatını kaybeden aktivistlerin fotoğraflarını yer aldığı bir stant da açtı.

İŞGALCİLERİN SİSTEMATİK BASKILARI DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalciler Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenledi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.