Babasının elini tutmak istedi, hakkında tutanak tutuldu!

Haberler
E. K.
13 Ocak 2021, 10:30
E. K.
13 Ocak 2021, 10:30

Sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan, Karasubazar Grubu’ndaki 3 Kırım Tatar siyasi tutsağın karar duruşması sırasında, siyasi tutsak Enver Omerov’un kızı hakkında tutanak tutuldu. Fatma İsmailova, sadece babasının eline dokunabilmek için izin istedi.

İşgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde 18 yıl hapse mahkum edilen Enver Omerov’un kızı Fatma İsmailova, mahkemede babasının elini tutmak için izin istediği için hakkında tutanak tutuldu. Kırım Dayanışması platformu konu ile ilgili açıklama yaptı. Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi, 12 Ocak 2021 tarihinde yapılan duruşma sırasında, 18 yıl hapse mahkum edilen siyasi tutsak Omerov’un kızı Fatma İsmailova, mahkeme görevlisinden babasının eline dokunabilmek için izin istedi. İzin vermeyen mahkeme görevlileri, Fatma İsmailova hakkında tutanak tuttu.

ASILSIZ SUÇLAMALAR YAPILDI

Kırım Dayanışması platformunun açıklamasında, “Fatma, babasının eline dokunmak için mahkeme görevlisinden izin istedi, ancak o reddetti. Bundan sonra Fatma İsmailova, sessizce duruşma salonunu terk etti. Mahkeme görevlisi ise Fatma’dan belgelerini istedi, odaya götürüp hakkında protokol düzenlemeye başladı.” ifadelerine yer verildi. Öte yandan mahkeme görevlisinin, kararın açıklanmasının ardından Fatma’nın salondan çıkmayı reddettiğini, görevlilerin talimatlarına uymadığını ve siyasi tutsakların tutulduğu “akvaryuma” (mahkeme salonlarındaki cam kafes) yaklaşmaya çalışırken agresif davrandığını iddia ettiği belirtildi.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, tutunak tutulduktan sonra Fatma İsmailova’nın annesi Lemara Omerova’nın fenalaştığını bildirdi. Ancak Lemara Omerova için çağrılan ambulansın olay yerine ancak 35 dakika sonra geldiği bildirildi.

3 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAĞA TOPLAM 48 YIL HAPİS CEZASI

Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan 3 Kırım Tatar siyasi tutsak (Karasubazar Grubu) hakkında aldığı kararı dün açıkladı. Buna göre, Kırım Tatarları Enver Omerov 18 yıl, Ayder Cepparov 17 yıl hapis ve Riza Omerov 13 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

3 KIRIM TATARI HAZİRAN 2019’DAN BERİ ALIKONULUYOR

Rus işgali altındaki Kırım’da 10 Haziran 2019 tarihinde işgalci güçler sabah saatlerinde beş farklı adrese baskın düzenlemişti. Karasupazar (Belogorsk) şehrindeki baskından sonra Enver Omerov, oğlu Riza Omerov ve Ayder Cepparov alıkonulmuştu.

İşgalciler, Mart 2020’de uluslararası hukuku ihlal ederek Kırım Tatar siyasi tutsakları, işgal edilen Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya’ya sevk etmişlerdi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.