Aziz Georgiy Kurdelesi yüzünden iki kişinin Ukrayna’ya girişi engellendi

Güncel
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 16:14
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 16:14

Aziz Georgiy Kurdelesi yüzünden iki yabancının Ukrayna’ya girişi engellendi.

Arabalarında Aziz Georgiy Kurdelesi bulunan Moldovalı çift Ukrayna sınırından geçemedi.

Ukrayna Devlet Sınır Servisi basın merkezinin bildirdiğine göre; dün Belgorod-Dnestrovskiy bölge sınır görevlileri arabalarından Aziz Georgiy Kurdelesi olan “Palanka” ve “Kuçurgan-avto” idari noktalardan geçen Moldovalı bir çift tespit etti.

Sınır görevlileri yabancıların sınırı geçmelerini engelleyerek 3 yıl süre ile Ukrayna’ya girişlerini yasakladı. Ayrıca, durum Ulusal Polis Teşkilatına da bildirildi.

AZİZ GEORGİY KURDELESİ UKRAYNA’DA YASAKLANMIŞTI

Hatırlanacağı üzere, Ukrayna’da 2017 yılından itibaren Aziz Georgiy Kurdelesinin üretimi ve propagandası yasaklanmıştı. Aziz Georgiy Kurdelesinin herhangi bir törende kullanılmasına karşı ceza uygulanacağı Ukrayna makamlarınca bildirilmiş ve ayrıca, Aziz Georgiy Kurdelesi’ni takan yabancıların Ukrayna’ya girişleri yasaklanmıştı.

KURDELA NE ANLAMA GELİYOR?

Aziz Georgiy Kurdelesi, Rusya Federasyonunda yaygın olarak tanınan askeri ve tarihi bir sembol olarak biliniyor. Kurdele, üç siyah ve iki turuncu çizgiden oluşan çift renk desenden oluşuyor. Bu sembol 1783’te Kırım’ı işgal eden Çariçe II. Katerina tarafından kabul edilerek Rusya İmparatorluğunun verdiği yüksek askeri ödüllerin süslemesinde kullanılmıştı.

II. Dünya Savaşı sırasında Aziz George kurdelesi Almanların tarafına geçip Stalin- Bolşevik rejimine karşı savaşan Vlasov’un olduğu Rus Kurtuluş Ordusu’nda da kullanılıyordu.

UKRAYNA, 9 MAYIS GÜNÜNÜN SEMBOLÜ OLARAK GELİNCİK ÇİÇEĞİNİ BELİRLEDİ

Ayrıca, Ukrayna’nın Rus propagandasına karşı, özellikle 2014 yılından itibaren Zafer Bayramının yeni sembolünü gelincik çiçeği olarak belirlediği bilgisi de Büyükelçilik tarafından yayımlanan mesajda yer aldı.