Azerbaycan Türkü öğrenciler, Kars Belediyesi'ni ziyaret eden Ermeni heyeti kınadı!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Haziran 2019, 19:26
Ömer Cihad Kaya
09 Haziran 2019, 19:26

Ermenistan’dan gelerek Kars Belediyesini ziyaret eden heyet, ilde bulunan bir grup Azerbaycan Türkü öğrenci tarafından protesto edildi.

Kars Belediyesi, 6 Haziran 2019 günü Ermenistan Spor Kültür ve Turizm Organizasyonu Başkanı İştan ZAKARYAN ve Erivan Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bir heyet tarafından ziyaret edilmişti. Söz konusu ziyarete tepki gösteren öğrenciler, “Ermeni teröristlerinin hamile kadının karnını kesip bebeğini çıkarıp derisini soyup gözlerini çıkarmışlardır. Biz bu vahşiliği unutmadık siz de unutmayın.” mesajını verdi. 

Kars’ın Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı yanında bulunan kent meydanında 8 Haziran 2019 saat 14:00’te ellerinde Türk ve Azerbaycan bayrakları ile bir araya gelen yaklaşık 20 öğrenci, Ermenistan heyetinin Kars Belediyesine yaptığı ziyaretten duydukları rahatsızlıkları belirten bir basın açıklaması yaptı. Türkiye ve Azerbaycan devletleri lehine sloganlar attı. 


“KARS’IN ERMENİLERİ BELEDİYEDE KONUK ETMESİNİ KINIYORUZ”

Basın açıklaması yapan öğrenciler, “Biz Azerbaycanlı öğrenciler ve Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlılar adına burada toplanmış bulunmaktayız. Sayın Kars Belediyesi Başkanı Ayhan Bilge’nin seçim sonrası söylediği ‘Azeri, Türk ve Kürt kardeşliği kazandı’ sözünü hatırlatarak konuşmama başlamak istiyorum. Bizim Ermeni sorunumuz Dağlık Karabağ Soykırımına dayanmaktadır. Dağlık Karabağ’da yapılan soykırım sadece Azerbaycanlılara karşı bir soykırım değildir. Dağlık Karabağ’da yaşayan ve katledilenler arasında binlerce sivil ve savunmasız yerli Kürt ve Azerbaycan Türkleri de vardı. Ermeni teröristlerinin hamile kadının karnını kesip bebeğini çıkarıp derisini soyup gözlerini çıkarmışlardır. Biz bu vahşiliği unutmadık siz de unutmayın. Erzurum’da 50 bin, Van’da 45 bin, Kars’ta 17 bin, Iğdır’da  15 bin, Erzincan’da 13 bin, Diyarbakır’da 12 bin, Muş’ta 10 bin olmak üzere bir çok yerde toplam 523 bin sivil ahali ermeni teröristleri tarafından katledilmiştir. 

Azerbaycan-Türkiye kardeşliğine dikkat çekilen metinde,
“Kars’ın Ermenileri belediyede konuk etmesini biz Azerbaycanlılar olarak kınıyoruz. ” denildi.

Grup, açıklama sonrasında Türkiye ve Azerbaycan devletleri lehine slogan atarak, söz konusu ziyarete karşı tepkilerini ortaya koydu.