Azerbaycan: Sırbistan, Ermenistan'a silah gönderdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Temmuz 2020, 19:37
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Temmuz 2020, 19:37

Ermenistan-Azerbaycan sınırında çatışmalar yaşandığı sırada Ermenistan’a silah gönderdikleri gerekçesiyle Sırbistan’ın Azerbaycan’daki maslahatgüzarı Danitsa Veinoviç, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Veinoviç’i kabul eden Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Sırbistan’dan Ermenistan’a havan topu ve çeşitli kalibreli mermilerden oluşan büyük miktarda mühimmat gönderildiğine dair güvenilir ve doğrulanmış bilgilere sahip olduklarını bildirdi.

TOVUZ’DAKİ SALDIRILARDA TOP VE HAVAN ÇOK KULLANILDI

Bakan Yardımcısı Halefov, Ermenistan’ın 12 Temmuz’da Tovuz bölgesinde başlattığı saldırılarda daha çok top ve havanları kullandığını hatırlatarak, saldırılar sonucu Azerbaycan ordusundan biri general 12 asker ile 1 sivilin şehit olduğunu kaydetti.

SIRBİSTAN İLE AZERBAYCAN STRATEJİK ORTAKTI

Azerbaycan ve Sırbistan arasında stratejik ortaklık anlaşmasının bulunduğunu hatırlatan Halefov, Sırbistan’ın Ermenistan’ın işgalci politikası ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne karşı devam eden saldırıya destek anlamı taşıyan ve dostça olmayan bu adımının Azerbaycan halkı ve yönetiminde üzüntü ve hayal kırıklığına neden olduğunu duyurdu. Halefov, Sırbistan’dan bu konuda açıklama beklediklerini açıkladı.

SIRBİSTAN MASLAHATGÜZARI: BENİM HABERİM YOK

Dışişleri Bakanlığına çağrılan Sırbistan Maslahatgüzarı Veinoviç konuya ilişkin bilgisinin olmadığını ve durumu üstlerine ileteceğini söyledi.