Azerbaycan şehri, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde

Güncel
Oğuzhan Batur
08 Temmuz 2019, 13:43
Oğuzhan Batur
08 Temmuz 2019, 13:43

Azerbaycan’ın Şeki şehrinin tarihi mahallesi ve “Şeki Han Sarayı”  UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edildi.

Şeki, Azerbaycan’da başkent Bakü’den sonra turistlerin uğrak mekanı olarak biliniyordu. Turizm sektörünün ileri gelenlerine göre UNESCO’nun attığı bu adım Şeki’ye olan turist ilgisini katlayarak arttıracak.

Azerbaycan Turizm Derneği’nin başkanı Nahid Bağırov’a göre bu adımla Şeki dünyaya tanıtılacak. Bağırov şu ifadeleri kullandı:

“Bu hadise ülkemizin medeniyeti ve turizm sektörü için dikkat çekicidir. Şeki’ye olan ilginin bu karardan önce az olduğunu söylemiyorum ancak bu karar ile artık dünyaya tanıtılacak. Yabancıların bu eserlerden haberi olacak ve Azerbaycan’a ilgileri artacaktır. Sanıyorum ki Turizm Bakanlığı, Şeki özelinde muayyen adımlar atacaktır.

Tarihi medeniyet eserleri, ülkelere yabancı turistleri çekme noktasında başlıca faktörlerden biridir. Çünkü bir ülkeye seyahat eden turist, o ülkenin aynı zamanda tarihine, yaşam biçimlerini aksettiren medeniyet eserlerine ilgi gösteriyor. “

Azerbaycan Oteller ve Restoranlar Derneği başkanı Samir Dübendi de bu kararın ülkeye turist çekmede önemli bir gelişme olacağını doğruladı. Dübendi, “Turistler bu bölgenin UNESCO mirasına dahil edildiğini görünce, ziyaret etme yönündeki istekleri daha da artacaktır. Bence Azerbaycan’dan daha bir çok eser UNESCO’nun listesine girecektir.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Kültür Medeniyet Bakanlığı da yaptığı açıklamada daha birçok eserin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Ateşgah, Nahçivan’daki türbeler, Hazar Denizi sahilindeki antik ve tarihi yapılar listeye girme potansiyeli taşıyan eserler olarak gösterildi.