Azerbaycan Savunma Bakanlığı: İşgalden kurtarılan bölgelerde mayın ve patlamamış mühimmat temizliği devam ediyor

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Eylül 2021, 12:00
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Eylül 2021, 12:00

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, işgalden kurtarılan bölgelerde mayın ve patlamamış mühimmat temizliğinin devam ettiğini bildirdi. Buna göre Azerbaycan, Ermenistan’ın döşediği 16 binden fazla mayın ve patlamamış mühimmatı imha etti.

Azerbaycan Ordusunun mühendislik ve tahkimat birimleri, Türk askeri tahkimatlarıyla birlikte, işgalden kurtarılmış bölgeleri mayın ve patlamamış mühimmattan temizleme ve önlemlerini sürdürüyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığından bugün yapılan açıklamaile Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine bağlı istihkam birliklerinin, işgalden kurtarılan bölgelerde Ermenistan ordusunun döşediği 16 binden fazla mayın ve patlamamış mühimmatı imha ettiği açıklandı.

BÖLGEDE MAYINLAR TEMİZLENİYOR

Bakanlığın konuya ilişkin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Araç ve askeri teçhizat konvoylarının güvenli hareketi için yollar mayınlardan temizleniyor. Dağlık alanlarda bulunan birimlerimizin konumları doğrultusunda yeni ikmal yollarının yapılması için mühendislik çalışmaları yapılmaktadır.
Azerbaycan Ordusunun kurtarılmış topraklarımızda konuşlu mühendislik ve tahkimat birimlerine, T.C. Milli Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT A.Ş. tarafından üretilen ‘MEMATT’ (Mekanik Mayın Müdahale Tedarik) teçhizatı temin edilmiştir. Bu ekipmanlar, yerleşim yerlerimizi ve ekilebilir arazilerimizi mayınlardan ve patlamamış mühimmattan temizlemekle ilgilidir.
Bugüne kadar, kurtarılan bölgelerdeki 11.900 hektardan fazla alan mühendislik ve tahkimat birimleri tarafından temizlendi. Toplamda 16.000’den fazla mayın ve patlamamış mühimmat imha edildi.
Kurtarılan bölgelerde mayın ve patlamamış mühimmatın tespiti ve etkisiz hale getirilmesi için tedbirler alınıyor.”