Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyondaki kararlı ilerleyişi sürüyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2020, 17:07
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2020, 17:07

Azerbaycan ordusunun Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyon kararlı ve başarılı bir şekilde devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun önemli istikametlerdeki hedeflere ateş ederek, Ermenistan ordusunun hareketini tamamen kısıtladığını bildirdi.

Azerbaycan ordusu tarafından, Ermenistan ordusuna ait 13 T-72 tankı, 2 zırhlı araç, 4 Grad füze sistemi, 2 Akatsiya kundağı motorlu obüs, 3 D-30 obüs, 2 radar sistemi nokta atışıyla imha edildi, 6 T-72 tankı tam çalışır durumda ele geçirildi. Ermenistan güçleri arasındaki kontrol ve etkileşimin kaybedildiği, birimler arasında kargaşa yaşandığı ve askerlerin topluca firar ettiği biliniyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının bugün yayımladığı açıklama ile dünden itibaren bu sabaha kadar ve tüm cephe boyunca şiddetli çatışmaların devam ettiğini bildirdi.

ERMENİSTAN KONTROLÜ KAYBETTİ: ASKERLERİ TOPLUCA FİRAR ETTİ

Bakanlığın açıklamasında, alınan tedbirler sonucu Ermenistan güçleri arasındaki kontrol ve etkileşimin kaybedildiği, birimler arasında kargaşa yaşandığı ve askerlerin topluca firar ettiği aktarıldı.

ERMENİSTAN TOPÇU BİRLİKLERİ KOMUTANI ÖLDÜ VE ÇOK SAYIDA ZAYİAT

Açıklamada, dünkü operasyonlarda Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 5. Muhrip Alayı’nın karargahının vurulduğu, saldırıda 10. Muhrip Tümeni’nin kurmay başkanı Albay Samvel Grigoryan’ın ağır yaralandığı, alayın topçu birlikleri komutanı Yarbay Arman Dermeyan ve çok sayıda askerin öldüğü belirtildi.

Azerbaycan ordusunun Hankendi kentindeki Ermenistan güçlerine ait askeri hedefleri vurması sonucu, buradaki askeri birliklerin tahliye edildiği belirtilen açıklamada, kışlalardan birinin sığınağına yapılan topçu ateşi sonucu çok sayıda askerin etkisiz hale getirildiği ifade edildi.