Azerbaycan ordusu, Karabağ’ın kalbi Şuşa’yı kuşattı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Kasım 2020, 10:24
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Kasım 2020, 10:24

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan işgali altındaki Karabağ’da topraklarını kurtarmaya son sürat devam ediyor. Azerbaycan ordusu, Hadrut ve Fuzuli istikametinden ilerleyerek Karabağ’ın kalbi Şuşa’yı 3 taraftan kuşattı. Tüm cephe hattında kontrolü elinde tutan Azerbaycan ordusunun, Karabağ’ın kalbi olan Şuşa’yı her an alabileceği öğrenildi. Kritik Şuşa kentinin Azerbaycan kontrolüne geçmesi an meselesi…

Azerbaycanlı askerler 8 Mayıs 1992 yılında Ermeniler tarafından işgal edilen vatan topraklarını geri almayı adım adım sürdürüyor. Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmak için 27 Eylül’den bu yana Ermenistan’a karşı başlattığı operasyonlarda 40 gün geride kalırken dün itibarıyla Azerbaycan ordusunun 1992’den beri işgal altında olan Şuşa’nın kent merkezine çok yaklaştığı bildirildi.

ŞUŞA 3 TARAFTAN KUŞATILDI

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ bölgesinin kalbi olarak nitelendirilen Şuşa şehrini 3 taraftan kuşattı. Tüm cephe hattında kontrolü elinde tutan Azerbaycan ordusunun, Karabağ’ın kalbi olan Şuşa’yı her an tamamen ele geçirebiliceği öğrenildi. 28 yıldır Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan için stratejik anlamda zirve noktası Şuşa kenti tamamen kurtarılmaya adım adım yaklaşıyor.

Azerbaycan ordusunun işgal altındaki Karabağ’ı kurtarma harekatında kritik hedeflerinden biri Şuşa Ermenistan ile Karabağ arasında ikmal yolu üzerinde bulunuyor ve bölgenin en yüksek noktası olma özelliğini taşıyor.

Şuşa kentinden bir köşe.

KENT MERKEZİNE 2 KİLOMETRE KALDI

Azerbaycan ordusu, Hocavend, Fuzuli ve Hadrut’ta kontrol sağlayarak bu hatlar üzerinden Şuşa’ya ilerledi. Azerbaycan askerleri, Şuşa’yı güneyden kuşatarak şiddetli çatışmaların ardından kentin güneyindeki Daşaltı köyünde kontrolü ele geçirdi. Şuşa’nın güneyindeki Çaylakkala bölgesini de kontrol altına alan Azerbaycan ordusu, kent merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 

Çatışmaların Şuşa’nın dış mahallerinde sürdüğü belirtilirken, kentteki Ermenistan mevzileri de karadan bombardımana tutuldu. Azerbaycan Özel Kuvvetleri ve komandoların Şuşa’nın merkezine ilerlemeye çalıştığı kaydedildi. Şuşa’nın kurtarılmasıyla, sözde başkent Hankendi’ye giden yol da açılmış olacak.

SÖZDE DAĞLIK KARABAĞ LİDERİ: ŞUŞA’YI ELE GEÇİREN KARABAĞ’I KONTROL EDER

Azerbaycan ordusunun Şuşa’yı kurtarması Karabağ harekatında kritik eşik olacak. Şuşa’nın kurtarılmasıyla Ermenistan’ın ikmal yolları da büyük ölçüde kontrol altına alınacak.

Dağlık Karabağ’ın sözde lideri Arayik Harutyunyan, geçen günlerde yaptığı açıklamada, Azerbaycan ordusunun Şuşa’nın 5 km ötesinde olduğunu belirterek, “Azerbaycan ordusunun nihai hedefi şehri ele geçirmektir. Şuşa’yı kontrol eden Karabağ’ı kontrol eder.” ifadelerini kullanmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Şuşa’ya bir nefes kadar yakınız” ve “Şuşa işgalden kurtarılmadan yaptığımız operasyon yarım kalır.” demişti.

1992 yılında yaşanan işgalde 195 Azerbaycanlı hayatını kaybetti, 20 binden fazla Azerbaycanlı vatan topraklarını terk etmek zorunda kaldı.

İşgal güçleri Şuşa’yı tahrip etti. Yüzlerce tarihi eser yok oldu. Erivan yönetiminin amacı Türk tarihine ait bütün izleri silmekti. Ermenistan, bununla da kalmadı. Paşinyan Mayıs ayında Azerbaycan’ın toprağı Şuşa’ya gitti.
İşgal güçleriyle birlikte halay çekti. Bardağı taşıran son damla da bu oldu.