Azerbaycan ordusu Ermeni işgalcilerinden kurtarılan Kelbecer'e girdi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Kasım 2020, 10:42
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Kasım 2020, 10:42

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun 27 yıldır Ermenistan’ın işgali altında bulunan Kelbecer iline iki yönden girdiğini bildirdi. Ordunun geçtiği güzergahtaki mayın temizleme çalışmalarının da tamamlandığı açıklandı.

Azerbaycan’ın Karabağ topraklarını boşaltması için Ermenistan’a verdiği ek süre doldu. Azerbaycan ordusu tarihi bir zaferle geri aldığı topraklarında adım adım tam hakimiyet sağlıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Azerbaycan ordusu, 25 Kasım 2020 itibarıyla Azerbaycan’ın batısında, Ermenistan sınırında, Dağlık Karabağ’ın kuzey batısındaki 1993’te Ermenistan tarafından işgal edilen Kelbecer’e girdi.

MAYINLAR TEMİZLENDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Vagif Dargahli’den gelen açıklamada, ordunun geçeceği dağlık güzergahın mayınlardan temizlendiği bildirildi.

“AZERBAYCAN ORDUSU TAM KONTROLÜ ELE GEÇİRECEK”

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Albay Vagif Dargahli bu tarihin daha önce 15 Kasım olarak belirlendiğini ancak Ermeni tarafının talebi üzerine Rus tarafının arabuluculuğuyla bu tarihin 10 gün ertelendiğini belirttiği açıklamada “Bugün 25 Kasım saat 00.00’da Azerbaycan ordusunun birlikleri Kelbecer bölgesine girdi. Ekipman; Göygöl bölgesi, Togana köyü ve Daşkesan bölgesinden, Kelbecer bölgesine taşınacak. Birimlerimizin hareketi devam ediyor. Azerbaycan ordusu belirlenen güzergahlarda belirlenen noktalara giderek bölgenin tam kontrolünü ele geçirecek.” ifadelerine yer verdi.

ERMENİSTAN SINIRI GEÇİLECEK VE MEVZİ ALINACAK

Dargahli, bölgenin coğrafi olarak zorlayıcı koşulları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“25 Kasım gecesinden beri mühendislik çalışmaları yapılıyor. Alanlar, zorlu dağ yolları mayınlardan arındırılmış ve Kelbecer istikametinde savaş, araç ve personel geçişi için tüm koşullar yaratılmıştır. Kelbecer bölgesi dağlık bir alandır, yüksek rakımdır ve rakım neredeyse 3 bin 500 metreden fazladır. Bu zor koşullarda Azerbaycan ordusunun birlikleri bu bölgeye girecek ve Kelbecer topraklarının kontrolünü ele geçirecek. Öncelikle birliklerimiz Azerbaycan-Ermenistan sınırını geçecek ve yükseklerde mevzi alacaklar. Diğer yön, daha sonra açıklanacak olan üçlü açıklamayla tanımlanan bölge olacak.”

AZERBAYCAN TOPRAKLARINI GERİ ALDI

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı. Ermenistan 15 Kasım’da terk etmesi gereken Kelbecer’i zamanında boşaltamadığı için Azerbaycan’dan 10 günlük ek süre alarak, işgal ettiği bölgeyi 25 Kasım’da vermeyi taahhüt etmişti. Ateşkes gereği 20 Kasım’da Ağdam’dan çekilen Ermenistan, Laçın’ı da 1 Aralık’a kadar boşaltacak.