Azerbaycan ordusu, 28 yıl sonra Ermeni işgalinden kurtarılan Laçın'a girdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Aralık 2020, 10:48
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Aralık 2020, 10:48

Azerbaycan ordusu, ateşkes anlaşması uyarınca 1 Aralık 2020 tarihinde Ermenilerin boşaltması gerektiği Laçın şehrine girdi. Azerbaycan’ın tarihi zaferi sonrası imzalanan üçlü ateşkes anlaşması sonrasında yeniden Azerbaycan toprağı olan Laçın, Ermeni güçleri tarafından 18 Mayıs 1992 tarihinde işgal edilmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından 1 Aralık 2020 saat 00.13 itibarıyla yapılan açıklama ile Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın arabuluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Azerbaycan ordusunun Laçın şehrine girdiği duyuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları, Rusya Federasyonu ve Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı tarafından imzalanan üçlü açıklamaya göre, Azerbaycan Ordusu birlikleri 1 Aralık’ta Laçin bölgesine girdi.” denildi.

AZERBAYCAN ORDUSU LAÇIN ŞEHRİNDE

MSB: KARDEŞ AZERBAYCAN ÖZ TOPRAKLARIYLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada “Kardeş Azerbaycan, Karabağ’da elde edilen büyük zafer sonrası işgal altındaki öz topraklarıyla buluşmaya devam ediyor. Kahraman Azerbaycan Ordusu; Ağdam ve Kelbecer’den sonra şimdi de Laçın’e girdi. KarabağAzerbaycandır” ifadeleri kullanıldı. 

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçin ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı. Ermenistan ordusu 20 Kasım’da Ağdam’dan, 25 Kasım’da da Kelbecer’den çekilmişti.

Azerbaycan ordusu karşısında hezimete uğrayan Ermenistan, Rusya’nın arabuluculuğunda 9 Kasım’da ateşkes anlaşması imzalamak zorunda kaldı. Azerbaycan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın deyimiyle “şartları çok ağır” olan anlaşmayla Dağlık Karabağ içinde ilerlediği alanlarda kontrolü sağladı. Azerbaycan ayrıca, işgal altındaki yedi rayondan (bölgeden) Ermenilerin çıkmasını da garanti altına almış oldu.

ERMENİSTAN’A 15 GÜN DAHA SÜRE VERİLDİ

Azerbaycan ordusu, anlaşma kapsamında Ermenistan’ın çekilmeyi kabul ettiği ilk bölge olan Ağdam’a 20 Kasım’da girmişti. Anlaşma, Laçin bölgesinin de 1 Aralık’a kadar geri verilmesini öngörüyordu.
Ermenistan’ın Kelbecer’in kontrolünü Azerbaycan’a devretmek için belirlenen süre ise aslında 15 Kasım’da doluyordu. Ancak Bakü Yönetimi, Ermeni tarafının kontrolün teslimatının uzatılması yolundaki isteğini kabul etmiş ve süreyi 25 Kasım’a uzatmıştı.