Azerbaycan Nisan Şehitleri anıldı

Güncel
_QHA Ankara
22 Nisan 2019, 15:46
Bandırma’da 2 Nisan 2016 günü Ermeniler tarafından şehit edilen Azerbaycan askerleri anıldı.
_QHA Ankara
22 Nisan 2019, 15:46

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğrenciler 1-2 Nisan 2016 günü Dağlık Karabağ’da Ermeniler tarafından şehit edilenler anısına basın açıklaması yaptı.

“ATEŞKESE RAĞMEN…”

Cumhuriyet Meydanında toplanan öğrenciler adına yapılan açıklamada, “Nisan şehitleri, Ermenilerin ateşkese rağmen yaptıkları saldırılan neticesinde 1-2 Nisan 2016 günü gerçekleşti. Gün boyunca (Azerbaycan Türklerinin) köyleri Ermeni faşistler tarafından bombalandı. 2 sivil hayatını kaybederken 10 kişi de yaralandı. Buna karşılık Azerbaycan silahlı kuvvetleri tarafından bu püskürtülerek
(Azerbaycan Türklerinin) köyleri geri alındı. Savaş 5 Nisan gününe kadar devam etti. Bu savaşta 94 askerimiz şehit olurken 44 askerimiz de yaralandı. Biz de Onyedi Eylül Üniversitesi’nin öğrencileri olarak Nisan savaşlarında vatanımız için şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyoruz. Biz kan dökmeyi seven bir millet değiliz. Ancak söz konusu vatan ise düşmanlarımızın şah damarını keseriz. Şehitler ölmez, vatan bölünmez”denildi.

Konuşmanın ardından Cumhuriyet Meydanı’nda şehitler anısına gülsuyu ve lokum ikramında bulunuldu.

2016 NİSAN’DA NE OLMUŞTU?

2016’nın Nisan ayından Azerbaycan-Ermenistan sınırında Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ve Ermenistan Silahlı Kuvvetleri ile Dağlık Karabağ Savunma Ordusu arasında çıkan çatışmalar, dört gün boyunca sürmüştü.

1994’ten bu yana çıkan en şiddetli çatışma olarak nitelendirilen olayda, 12 Azerbaycan askeri şehit olmuş ve 18 Ermeni askeri de ölmüştü.