Azerbaycan Milli Meclisinden bir heyet ilk kez KKTC'de resmi temaslarda bulundu

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Temmuz 2021, 16:11
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Temmuz 2021, 16:11

Azerbaycan Milli Meclisinden bir heyet ilk kez KKTC’de resmi temaslarda bulundu. Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolar Arası İlişkiler Komitesi heyeti, ilk kez resmi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) ziyaret etti. Üç Türk devletinin birliğine vurgu yapılan ziyarete ilişkin KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “Bir millet üç devletiz. Hepimiz Türk soyundan geliyoruz.” dedi.

Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolar Arası İlişkiler Komitesi heyeti KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu ve Başbakan Ersan Saner tarafından kabul edildi. Samed Seyidov başkanlığındaki heyet, ilk olarak Cumhurbaşkanı Tatar tarafından kabul edildi. KKTC Cumhurbaşkanlığından dün yayımlanan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin Azerbaycan ile yakınlığını büyük bir memnuniyetle karşıladığını ifade etti ve “Bir millet üç devletiz. Hepimiz Türk soyundan geliyoruz.” diye ekledi.

Azerbaycan Milli Meclisi ilk kez KKTC'de resmi temaslarda bulundu:  "Türkiye'nin gücü, Azerbaycan ve KKTC'nin gücüdür"

“BUGÜNLERİ ÖZLEDİK”

Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan’dan milletvekillerini kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Biz de bu günleri hep özledik. Biz bu ülkede çocukluğumuzdan beridir büyük bir mücadele içerisindeyiz.” diye konuştu. Tatar, Kıbrıs Türk halkının Müslüman bir halk olduğunu, Rumların Kıbrıs’ı Helen Ada’sı yapmaya çalıştığını, bu nedenle çatışmaların yaşandığını ve Kıbrıslı Türklerin de hep mücadele ettiklerini ifade etti.

TATAR, KIBRIS TÜRKLERİNİN MÜCADELSİNİ KARABAĞ’DA VERİLEN MÜCADELEYE BENZETTİ

Tatar, Kıbrıs Türk halkının mücadelesini Karabağ’da verilen mücadeleye benzettiğine değinerek, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tek taraflı olarak Avrupa Birliği’ne alınmasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dile getirdiği gibi, bir hukuksuzluk ve tarihi bir hata olduğunu anlattı.

“BİZ DEVLETİMİZE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ, AMAÇ TÜRKİYE’YE PES ETTİRMEK”

Tatar, “Biz devletimize sahip çıkmak zorundayız.” diyerek Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargolar ve haksızlıkların amacının Türkiye’yi pes ettirmek olduğunu ancak Türkiye’nin her zaman Kıbrıslı Türklerin arkasında olduğunu vurguladı.
Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarından dolayı Türkiye’nin Kıbrıs’a her zamankinden daha fazla önem verdiğini dile getiren Tatar, “Türkiye’nin desteğiyle burada çok başarılı işler yapacağımız inancındayız.” ifadelerini kullandı. Tatar, KKTC’de çok sayıda başarılı Azerbaycan Türkü’nün yaşadığına dikkati çekerek, Azerbaycan halkı ile Cumhurbaşkanı ve tüm milletvekillerine şükran ve sevgilerini iletti.

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR: TARİH YAZILDI

Azerbaycan milletvekillerinin heyet olarak KKTC’ye gelmesiyle bir tarih yazıldığını söyleyen Tatar, siyasi bağların aşama aşama gelişmesi için birlikte hareket edileceğine ve kardeşlik duygularının daha da artacağına inancını dile getirdi.

“TÜRK, TÜRK’ÜN YANINDA OLMALI VE DÜNYA BUNU GÖRMELİ”

Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi Başkanı Seyidov ise Kıbrıs Türk halkının çifte standartlardan kurtulması gerektiğinin altını çizerek, “Kardeş kardeşin yanında olmalı. Türk Türk’ün yanında olmalı ve dünya da bunu görmeli.” dedi.
Seyidov, 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’yi ziyaretinde Azerbaycan milletvekillerinin de burada olacaklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar’a heyeti kabul ettiği için teşekkürlerini ve derin minnetlerini sunan Seyidov, bundan sonra ilişkilerin artarak daha da devam etmesini temenni etti.

“TÜRKİYE’NİN GÜCÜ, AZERBAYCAN’IN, KKTC’NİN GÜCÜDÜR”

Seyidov, “Türkiye’nin gücü, Azerbaycan’ın gücüdür, KKTC’nin gücüdür.” diyerek KKTC’nin de gücüne güç katmasını ve Türk dünyasının birleşmesi dileğini yineledi.

“ULUSLARARASI CAMİAYA GÜÇLÜ MESAJ”

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinlikleri için Seyidov ve beraberindeki heyeti kabul eden Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sennaroğlu, heyeti ülkede ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade ederek, Azerbaycan meclisinin ülkeye ilk kez resmi bir heyet göndermesinin kendilerine güç verdiğini vurguladı. Sennaroğlu, “Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe ve esenliğe kavuşmasının 47. yıl dönümünde Azerbaycan heyetinin aramızda olması uluslararası camiaya da güçlü bir mesajdır.” diyerek Karabağ’daki askeri zaferi de kutladı.
AA’nın aktardığı habere göre Sennaroğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Burada canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize de uzun ömürler dilerim. Burada olmanız Kıbrıs Türk halkının yalnız olmadığını on yıllardır maruz bırakıldığımız çifte standartların sürüp gidemeyeceğini herkese göstermektedir. Kuzey Kıbrıs’taki temaslarınızın verimli geçmesini temenni ediyorum. Azerbaycan’a Kıbrıs Türk halkının sevgi selamlarını götürün. Cumhurbaşkanı sayın Aliyev’e, mevkidaşım Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahiba Gafarova’ya da şahsım, divan üyeleri ve tüm Cumhuriyet Meclisi milletvekillerinin selamlarını iletiyorum.”
İki ülkenin parlamentoları arasında resmİ ve kurumsal ilişkiler tesis edileceğini kaydeden Sennaroğlu, ziyaretin bu yönde atılacak adımlara öncülük edeceğine emin olduğunu vurguladı. Seyidov, heyet olarak KKTC Meclisinde bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek kabul dolayısıyla Sennaroğlu’na teşekkür etti.
Türkiye temaslarında ifade ettiği gibi tarihi günlerden geçildiğini bugün de KKTC dile getirdiğini belirten Seyidov, önceki gün Ankara’da gerçekleştirdikleri toplantılara değindi.

“TÜRK DÜNYASININ TÜRKİYESİ, AZERBAYCAN’I KUZEY KIBRIS’I VAR”

“Biz bir millet iki devletiz, üçüncüsü de artık buradadır.” diyen Seyidov, bugün Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın gücüyle güçlendiklerini ve KKTC’nin güçlenmesiyle bütün Türk dünyasının güçleneceğini söyledi. Kıbrıslı Türklerin bunca zaman izolasyonlar altında yaşadığını anımsatan Seyidov bunun artık son bulması gerektiğini kaydetti. Başbakan Saner de Seyidov ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
Azerbaycan’ın, Türkiye’nin yanında, özellikle Avrupa Konseyi’nde Kıbrıslı Türklerin mücadelesine katkı sağladığına değinen Saner, “Milli davamızda bizimle birlikte olduğunuz ve bizlere destek verdiğiniz için sizlere yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.
Heyet olarak Türkiye’den sonra Kuzey Kıbrıs’a geldiklerini anlatan Seyidov, “Bu da bizim toprağımız. Türk dünyasının Türkiye’si var, Türk dünyasının Azerbaycan’ı var, Türk dünyasının Kuzey Kıbrıs’ı var.” diye konuştu. Azerbaycan’dan KKTC’ye “ilk kez” siyasi bir heyetin geldiğini ancak bundan sonra ziyaretlerin devamının olacağını kaydeden Sayidov, “Biz isteriz ki Kuzey Kıbrıs güçlü olsun. Türk dünyası yükselecek. Bunun için Türkiye Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs birlikte olmalı.” dedi.