Azerbaycan Merkez Bankası, "Blockchain" teknolojisini kullanacak

Ekonomi
Oğuzhan Batur
12 Şubat 2020, 21:13
Oğuzhan Batur
12 Şubat 2020, 21:13

Azerbaycan bu yıl içerisinde ülkedeki ödeme işlemlerini geliştirebilmek için Blockchain gibi teknolojileri kullanmaya başlayacak.

Azerbaycan Merkez Bankası Bilgi Teknolojileri Müdürü Farid Osmanov, kısa süre önce düzenlenen bir VISA etkinliğine katıldı ve Azerbaycan’ın bu yıl gerçekleştirmeyi planladığı etkinliklerden bahsetti. Dijital dönüşüm sürecini hızlandırmak isteyen Azerbaycan, ülkedeki ödeme işlemlerini de geliştirmek istiyor.

AZERBAYCAN BLOCKCHAİN TEKNOLOJİSİNE YÖNELECEK

Azerbaycan bu amaç doğrultusunda Blockchain teknolojisine yönelecek. Azerbaycan’ın söz konusu Blockchain projesini önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlayacağını söyleyen Osmanov, bu proje sayesinde ülkedeki anlık ödeme işlemlerinin iyileşeceğini belirtiyor.

Yerel kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre, Azerbaycan’ın amaçları arasında; ülkedeki nakit para kullanımını azaltmak, insanların QR kodlarını taratarak işlem yapmasını sağlamak ve böylece ödeme işlemlerini hızlandırmak yer alıyor. Azerbaycan’ın bu amaçlarına ulaşmak için tam olarak nasıl bir ürün tasarlayacağı henüz bilinmiyor. Ancak Osmanov tarafından yapılan açıklamalara göre bu ürün genel olarak ödeme işlemlerinde kolaylık sağlayacak.