Azerbaycan'ın tren vagonlarını Türkiye üretecek

Güncel
Oğuzhan Batur
16 Temmuz 2019, 13:43
Oğuzhan Batur
16 Temmuz 2019, 13:43

Türkiye ile Azerbaycan arasında Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı’nda başlatılan yük taşımacılığı ile gündeme gelen ortak yük vagonu üretiminin detaylarına ulaşıldı.

Azerbaycan, Türk şirketleri ile ortak üretim için harekete geçerek, vagon ihtiyacının bir bölümünü Türkiye’den karşılanmasını talep etti. Bu kapsamda, adı öne çıkan firma ise 1939’da Sivas’ta yük vagonu üretmek üzere kurulan TÜDEMSAŞ oldu.

Kısa süre içinde netleşmesi beklenen 600 vagonluk siparişin, toplam tutarının ise 36 milyon dolar olduğu öğrenildi.

AZERBAYCAN İLE ÜRETİMDE İŞBİRLİĞİNE GİDİLECEK

TÜDEMSAŞ şirketinin ürettiği 150 adet yerli ve milli yük vagonu Bakü-Tiflis-Kars hattında yük taşıyor.


Sabah’ın haberine göre, alınacak siparişle ilgili yaptıkları çalışmalarda sona gelindiğini söyleyen TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Mehmet Başoğlu, süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

“Azerbaycan’ın demiryolu ve tünel genişlikleri bizimkinden farklı. Mevcut üretimimiz onların raylarına uymuyor. Bu nedenle onların kullandığı EA tipi vagon tesislerimize getirildi. Bir aylık yoğun mesai sonucunda katı model çalışması yaptık. Vagonun iki ülkenin hatlarında çalışması için Ar-Ge çalışması yaparak, iki adet prototip ürettik. Testler olumlu sonuç verdi. Gerekli donanımları ekleyerek teslimatlarını yapacağız. Teslimattan sonra siparişi bekliyoruz.”

Azerbaycan Demiryollarından bir heyetin tesislerini ziyaret ettiğini söyleyen Başdoğlu, “Aldığımız davet üzerine gidip Ulaştırma Bakanlığı’na sunum yaptık. Teknik kapasitemizi ve fabrikamızın sahip olduğu üstün yetenekleri anlattık. Türkiye’ye ortak üretim teklif ettiler, birlikte fabrika yatırımı gündemde. Şirket olarak gelişecek bir ortaklığa her türlü desteği vermeye ve ortaklık yapmaya hazırız” diye konuştu.