Azerbaycan'ın Karabağ'da ilerleyişi sürüyor: Ağdere'de stratejik tepeler ele geçirildi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
02 Ekim 2020, 10:58
Ömer Cihad Kaya
02 Ekim 2020, 10:58

Azerbaycan ordusu, topraklarını Ermenistan işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonlara devam ediyor. Dağlık Karabağ’a başlatılan kara harekatı kapsamında Azerbaycan kuvvetleri, dün gece boyunca süren çatışmalarda Ağdere ilinin Madagiz bölgesinde bazı stratejik tepelerde kontrolü sağladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 2 Ekim 2020 tarihinde, Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırısı sonucu Dağlık Karabağ’da işgal edilen topraklarını kurtarmak için harekat başlatan Azerbaycan ordusunun ilerleyişine dair son gelişmeleri paylaştı. Bakanlık, gece boyu süren çatışmalarda Ağdere ilinde bazı stratejik bölgelerin daha işgalden kurtarıldığını bildirdi.

ERMENİLERE AİT 5 ZIRHLI DAHA İMHA EDİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Cebrail-Fuzuli hattında Azerbaycan ordusunun, Ermeni birliklerinin direnişini kırdığını ve geri çekilmeye zorladığını kaydetti. Gece boyu süren çatışmalarda Ermenistan’a ait 5 zırhlının daha imha edildiğini kaydeden Bakanlık, askerin moralinin hayli yüksek olduğunu ve ilerleyişin süreceğini belirtti.

AZERBAYCAN ORDUSUNDAN AĞIR DARBE YİYEN ERMENİSTAN, SİVİLLERE SALDIRMAYA DEVAM EDİYOR!

Azerbaycan ordusundan ağır darbe yiyen Ermenistan ise, Azerbaycan halkının yaşadığı sivil yerleşim yerlerine top atışlarını sürdürüyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Ağdam iline bağlı Hındıristan, Alibeyli, Ahmedağalı ve Seferli köyleri düşman tarafından ağır ateşe tutuluyor. Sivil halk arasında ölü ve yaralılar var.” denildi. Öte yandan, Ermenistan’ın Gorus ilinden de Azerbaycan topraklarına füze atışının yapıldığı bilgisi paylaşılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun da karşılık vereceği ifade edildi.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için harekete geçen Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki ilerleyişini açıkça “kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi. Uluslararası ilişkiler literatüründe “dondurulmuş sorun” olarak ifade edilen Dağlık Karabağ’da çatışma her geçen gün şiddetleniyor. Azerbaycan, en üst perdeden çözümün artık müzakere masasında değil sahada olduğunu vurguladı ve Dağlık Karabağ’daki topraklarını işgalden kurtarmak için kara harekatı başlattı.

30 Eylül 2020 itibarıyla Azerbaycan, çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere 7 köyü işgalden kurtardı. Stratejik Murov Dağı’nda hakimiyeti ele aldı. Bakü yönetiminin tarihi nitelik taşıyan harekatı sonucunda, 1994 ateşkesine kadarki süreçte Ermenilerce işgal edilen toprakların önemli bir kısmı işgalden kurtarıldı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 2300 Ermeni askerinin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Ermenistan’a ait pek çok zırhlı ve askeri teçhizat imha edilirken; Erivan, yine sivilleri hedef alarak 16 Azerbaycan Türkünü katletti. Azerbaycan ordusunun, Ermeni işgalindeki Dağlık Karabağ’da ilerleyişi sürüyor.

Karabağ, Azerbaycan’da Kür ve Aras nehirleri arasındaki dağlık bölgeye Azerbaycan Türkleri tarafından verilen bir isimdir. Bölgede,  AğdamKelbecerLaçınCebrailFuzuliGubadlı ve Zengilan isimli yerleşim yerleri bulunmaktadır. Sovyetler Birliğinin 1989’da bölgede önce özerklik ilan edip sonradan Azerbaycan’a bağlamasını kabul etmeyen Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın başkenti Hankendi’de Azerbaycanlılara saldırmaya başladı. Rusya’nın da desteğini alan ve Azerbaycan’ın hazırlıksız olmasını fırsat bilen Erivan, sivil katliamlarıyla Dağlık Karabağ ve çevresine yönelik işgal sürecini başlattı. Tarihler 28 Aralık 1991’i gösterdiğinde Ermeni birlikleri Dağlık Karabağ’ın merkezi Hankendi’yi işgal etti.