Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisinden duygu dolu konuşma

Güncel
Ömer Cihad Kaya
13 Ekim 2020, 18:06
Ömer Cihad Kaya
13 Ekim 2020, 18:06

Kara Harp Okulunun 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde, yeni dönemin ilk dersini veren Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, kürsüde yaptığı konuşmada anlattığı hikayeyle yürekleri titretti.

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, 13 Ekim 2020 tarihinde Kara Harp Okulunda yeni dönemin ilk dersini verdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki Kuvvet Komutanlarının katıldığı törendeki konuşmasında Büyükelçi Hazar İbrahim, üç gün önce kendilerine Kahramanmaraş’tan gelen mektubun hikayesini anlattı.

AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİLİĞİNE KAHRAMANMARAŞ’TAN GELEN MEKTUP

Azerbaycan’ın Ermeni işgali altındaki Karabağ’ı kurtarmak için başlattığı operasyon, Türkiye ve Azerbaycan halkı arasındaki “iki devlet, tek millet” anlayışını daha da perçinlendi. Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’in, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini ifade eden duygu yüklü konuşması şu şekilde:

“Günde bin, 2 bin mektup gelir destek için. Mektupta Azerbaycan ve Türkiye’nin geleceğinin bir olduğu söyleniyordu. Maraşlı kardeşimiz, Azerbaycan’a yardım için Türk bayrağıyla altın nişan yüzüğünü göndermiş. Bunu dünyanın hiçbir yerinde hiç kimse yapmaz. Duygulandım ve telefon açarak kardeşimize yüzüğünü göndereceğimi söyledim. Kabul etmedi ve ‘Biz Azerbaycan’a karşı olan adaletsizliği görerek ailece bu kararı aldık’ dedi. Eğer biz en önemli, en asil olan bayrağımızı, nişan yüzüğümüzü gönderiyorsak kimse bizim karşımızda duramaz.”

İŞTE AZERBAYCAN’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNİN O KONUŞMASI

ERMENİSTAN, ATEŞKES ŞARTLARINA UYMUYOR

Moskova’da varılan geçici ateşkesten hemen sonra Ermenistan, Azerbaycan’ın Ağdam ve Tatar bölgelerine saldırdı. Ermenistan’ın saldırıları Hadrut ve Cabrayil yönünde devam etti. Sukavuşan’da Ermeni askerlerinin cesetlerini toplayan ve beyaz bayraklı bir ambulans, Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından vuruldu. Saldırı sonucu bir sağlık çalışanı ağır yaralandı. Gence’ye düzenlenen saldırıda ise çocuklar dahil 7 sivil öldü ve 39 kişi yaralandı. Azerbaycan Başsavcılığı, 11 Ekim 2020’de Ermenistan’ın ateşkes sonrası Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti olan Gence’deki sivillere yönelik saldırıda bilançoyu açıkladı. Başsavcılık, Ermenistan’ın saldırısında 41 sivilin hayatını kaybettiğini ve 207 kişinin yaralandığını duyurdu.