Azerbaycan ile Ermenistan sınırında Rus helikopteri düşürüldü!

Güncel
Ozan Barış Erim
09 Kasım 2020, 21:29
Ozan Barış Erim
09 Kasım 2020, 21:29

Rusya Savunma Bakanlığı, Ermenistan’da bir Rus askeri helikopterinin roketatar ile düşürüldüğünü bildirdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise helikopterin yanlışlıkla düşürüldüğünü açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bugün saat 17.30 sıralarında 102. Rus askeri üssüne ait bir konvoya eşlik eden Mi-24 tipi Rus askeri helikopterine Ermenistan’ın Yeraskh yerleşim birimi yakınında ateş açıldığını duyurdu. Helikopterin, Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti sınırına yakın bölgede roketatar atışına maruz kaldığı ve Ermenistan sınırları içerisinde dağlık bir alana düştüğü belirtildi.

Dağlık alana düşen helikopterde bulunan mürettebattan ikisinin hayatını kaybettiği, birinin de ağır yaralı olarak üsse tahliye edildiği ifade edildi.

AZERBAYCAN YANLIŞLIKLA DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada “Helikopter, Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesindeki aktif askeri çatışmalar sırasında Ermenistan-Azerbaycan devlet sınırına yakın uçtu. Uçuş; günün karanlığında, alçak irtifada, hava savunma sisteminin radar gözlemi dışında gerçekleştirildi. Daha önce, bölgede Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait hiçbir helikopter gözlemlenmemişti. Yukarıda belirtilen faktörler ve bölgedeki gergin durum ve ayrıca Ermeni tarafının olası provokasyonlarına bağlı olarak yüksek düzeyde mücadele hazırlığı göz önünde bulundurularak görevdeki askeri birliğin ateş açmasına karar verildi. Kesinlikle Rusya’ya yönelik değildi. Trajik kazadan dolayı üzüntülüyüz. Gerekli tazminatı hayatını kaybedenlerin ailelerine ödemeye hazırız.” denildi.