Azerbaycan ile Ermenistan arasında geçici ateşkes ilan edildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ekim 2020, 10:30
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ekim 2020, 10:30

Azerbaycan ile Ermenistan arasında bugün yerel saat ile 00.00’dan itibaren insani amaçlı geçici ateşkes ilan edildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti arasında 18 Ekim 2020’de yerel saatle 00.00’dan itibaren “geçici insani ateşkes” kabul edildiği bildirildi. Ermeni silahlı kuvvetleri, yeni ateşkes ilan edilmesine rağmen gece boyunca havan ve topçuları farklı yönlerde kullanarak cephede gerginliği sürdürdü. Ermenistan, 18 Ekim 2020’de saat 07.00’de Ağdara, Fizuli, Hadrut ve Cebrayil yönüne saldırmaya çalıştı.

ATEŞKES YÜRÜRLÜKTE

Azerbaycan ve Ermenistan’ın üzerinde anlaştığı insani amaçlı geçici ateşkes, yerel saatle 00.00’da yürürlüğe girdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeleri ABD, Rusya ve Fransa devlet başkanlarının 1 Ekim 2020 tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim 2020 tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim 2020 tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirilen geçici ateşkes kararı, yerel saatle 00.00’dan itibaren uygulamaya girdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov arasında 17 Ekim 2020’de gerçekleştirilen telefon görüşmesinde de konu gündeme gelmiş, Bayramov, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de talimatıyla Çavuşoğlu’na bölgede insani ateşkes yapılacağı konusunda ateşkes başlamadan önce bilgi vermişti.

İlgili haber: Ermenistan, Azerbaycan ile ateşkes şartlarına uymuyor

ERMENİSTAN BİR KEZ DAHA ŞAŞIRTMADI: CEPHEDE DURUMU ZORLUYOR

Azerbaycan Savunma Bakanlığından bugün yapılan açıklamada “Yeni ateşkes ilan edilmesine rağmen Ermeni silahlı kuvvetleri, gece boyunca havan ve topçuları farklı yönlerde kullanarak durumu cephede gergin tuttu. Düşman, 18 Ekim saat 07.00’de Ağdara, Fizuli, Hadrut ve Cebrayil yönüne saldırmaya çalıştı. Azerbaycan Ordusu birlikleri düşman saldırılarını engelliyor.” ifadelerine yer verildi.

ERMENİSTAN ATEŞKESİ İHLAL EDEREK SİVİLLERİ KATLETTİ
Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı “ateşkes” kararı almıştı.
Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.
15 Ekim’de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralı kurtulmuştu.
Ermenistan, 17 Ekim’de Gence’ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50’nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.