Azerbaycan halkı Karabağ'ı istiyor

16 Temmuz 2020, 02:17

Ermenistan’ın 13 Temmuz günü Azerbaycan’ın Tovuz sınır hattında ateşkesi ihlal ederek başlattığı askeri gerginlik, dün 1’i general olmak üzere yedi Azerbaycan askerinin şehit olmasıyla iyiden iyiye alevlendi. 30 yılı aşkın süredir Karabağ’ın işgali nedeniyle pek çok kez çatışan Azerbaycan ve Ermenistan orduları, bu sefer Karabağ bölgesindeki çatışmalardan farklı bir durumla karşı karşıya geldiler. Daha öncekilerden ayrı olarak saldırının yaşandığı bölge, Karabağ sorununun dışında bir sınır bölgesi olarak seçildi.

AZERBAYCAN’IN EN ÖNEMLİ MESELESİ KARABAĞ

Azerbaycan halkı tarafından ülkenin en önemli meselesi olarak görülen Karabağ meselesi, Azerbaycan’ın tüm iyi niyetli çabalarına rağmen taraflarca kabul edilebilir bir sonuca ulaşmadı ve Ermenistan tarafından sürekli bir taciz alanı olarak kullanıldı. Karabağ’da şehit olan sivil ve askerlerin yakınları, göç etmek zorunda kaldı. Binlerce aile ve acı bir şekilde vatan toprağını kaybetmiş Azerbaycan halkı için yaşananlar oldukça ağır bir travmadır. Ermenistan’ın tüm bu sürecin ve masum insanlara yaptığı katliamların bedelini ödememiş olması ve uluslararası camiada destekçiler edinerek saldırılarına devam etmesi de Azerbaycan halkının sabrını taşırır niteliktedir. Her ne kadar son saldırıda Azerbaycan ordusu misli ile karşılık vermiş ve Ermenilere kayıplar verdirerek püskürtmüş olsa da bu ufak tesellilerin Azerbaycan halkı için yeterli olmadığı görülmektedir.

Benzer haber: Azerbaycan’dan acı haber: 1’i general 7 asker şehit oldu

Yedi askerin şehit olması ile neticelenen olaylar üzerine sokağa inen ve seferberlik isteğini yüksek sesle dile getiren Azerbaycan halkı için siyasi çözüm söylemlerinin artık anlamının kalmadığı aşikar. 14 Temmuz akşamı Azerbaycan’ın birçok bölgesinde ve özellikle Bakü’de on binlerce vatandaş “Ya Karabağ ya ölüm” sloganları eşliğinde Meclise yürüyerek askerlerine destek verdi. Kadın erkek binlerce kişi ellerinde Azerbaycan ve Türkiye bayrakları ile şehir sokaklarında tur atarak halkın artık askeri bir çözüm istediğini net bir şekilde ortaya koydular.

Dün gece Azerbaycan Milli Meclisi önünde eylem yapan halk, Dağlık Karabağ için seferberlik ilan edilmesini isterken, yer yer gösterilerde “Türkiye Türkiye” sesleri duyuldu. Haberin videosu için;
Azerbaycan Milli Meclisi önünde “Türkiye Türkiye” sesleri

AZERBAYCAN HALKI SEFERBERLİK İSTİYOR

Askerlik şubeleri önünde kuyruklar oluşturan her yaştan Azerbaycanlı, Ermenistan ile savaşılması durumunda asker olarak görev yapmayı umut ediyor. Askere yazılmak için bekleyen vatandaşlar, yıllardır savaş çıkmasın denilerek savunmada kalıyoruz ve buna rağmen şehitler veriyoruz. Madem şehit oluyoruz vatan toprağımızı geri alırken şehit olalım, diyorlar. Tovuz şehitlerinin cenazeleri Azerbaycan halkının bu konudaki tepkisinin ne derece kuvvetli olduğunu net bir şekilde gösteriyor.

General Polad Haşimov’un cenazesinde binlerce kişi Azerbaycan bayrakları ile kortej oluşturdu.

Novruzov Anar Gülverdioğlu’nun Masallı’daki cenazesinde de on binlerce Azerbaycanlı vardı.


Şehit Azerbaycan askerinin cenazesinden görüntüler:

Azerbaycan
azerbaycan bakü
azerbaycan general cenaze
Ermenistan