Azerbaycan, Formula 1'den elde ettiği geliri açıkladı

15 Ocak 2020, 16:41

Azerbaycan GP organizatörlerinin iddiasına göre 4 yıldır düzenledikleri yarışın, yerel ekonomilerine 500 milyon dolar gelir getirdiğini açıkladı.

Motorsport.com haberine göre rakamların ölçümü dev şirket PricewaterhouseCoopers şirketi tarafından BakuCityCircuit adına yarışların yapıldığı iki senenin gözden geçirilmesi üzerine yapıldı. 2016 yılında takvime Avrupa GP adında katılan yarış, bir sezonda en yüksek yarış düzenleme ücreti ödeyen pistlerden biri ve çıkartılan raporun yarışın yapılıp yapılmayacağı konusunda büyük bir önem arz ettiği belirtiliyor.

Geçen Şubat’ta Formula 1 (F1) ile anlaşmasını 2023’e kadar uzatan BakuCityCircuit (BCC) yönetiminin yaptığı ölçümler aynı zamanda diğer yarış düzenleme organizasyonlarına da bir halkla ilişkiler desteği sağlayacak. BCC yönetiminin verilerine göre, geçmişte yapılmış 4 F1 haftasonunun ülkeye kazandırdığı para – kargolar, hafta sonu sırasında ortaya konan profesyonel servisler, otel masrafları, genel karşılama, yemek, taşıma, sosyal ve kültürel servisler, tarım, posta ve telekominikasyon hizmetleri, elektrik, gaz, su – toplam 506.3 milyon dolar.

Tüm veriler direkt kullanım ve direkt olmayan kullanım olarak ikiye ayrıldı. Direkt kullanımın içine giren otel, restoran ve transportasyon toplam 300.6 milyon dolar tutarken kalan para inşaat, işçilik, iş ve sosyal sektör olarak ayrılan direkt olmayan kullanımdan geldi. BCC aynı zamanda yarışın ilk iki senesinde orta veya kısa vadeli 5000-10000 civarı iş kapısı açtığını, son iki senesinde de 7500 ve üstüne çıkardığını açıkladı. Ana amacın genç Azerbaycanlılara iş kapısı açmak, onları evrensel ortamın içine yerleştirmek ve çalışma duygusunu tattırmak olduğu belirtildi.

Kurum aynı zamanda F1 sayesinde Azerbaycan’ın ulusal marka değerinin arttığı, Azerbaycan’ın dünya klasında spor aktivitelerine ev sahipliği yapacak modern, dinamik bir ülke olduğunu tüm dünyaya gösterebildiklerini söyledi.

Azerbaycan
Azerbaycan Grand Prix
Bunlara da bakın: