Azerbaycan: Ermenistan tarafında Ortadoğu'dan gelen paralı askerler savaşıyor

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
28 Eylül 2020, 17:21
Ömer Cihad Kaya
28 Eylül 2020, 17:21

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusundaki kayıplar arasında Suriye’den gelen Ermeni asıllı paralı askerlerin olduğunu duyurdu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaya ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Sözcü Eyvazov, 28 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Ermeni birlikleri arasında Suriye’den gelen paralı savaşçıların bulunduğunu bildirdi.

“DÜŞMAN KAYIPLARI ARASINDA ORTADOĞU’DAN GELEN ERMENİ ASILLI PARALI ASKERLER VAR…”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ermenistan’ın kayıpları gizlediğini ifade ederek; özellikle Türkiye’ye asılsız bir şekilde “cihatçı teröristleri ülkeye sokuyor” açıklamasını yapan Ermenistan’ın aslında kendisinin bu ülkeye terörist doldurduğunu ifade etti. Eyvazov şu açıklamaları yaptı:

“Düşmanın kayıpları arasında Suriye, Beyrut ve Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinden Ermeni asıllı paralı askerler var… Önceki savaşlarda olduğu gibi, bu kez Ermeni askeri-siyasi liderliği, askeri bilgilerin yayılmasına ilişkin yasağı gerekçe göstererek, savaşın kayıplarını halktan gizlemektedir. Çok sayıda zayiat nedeniyle düşmanın yakında bu kayıpları farklı koşullarda meydana gelen bir olay olarak kabul etmek zorunda kalacağı unutulmamalıdır.”

AZERBAYCAN’DAN KISMİ SEFERBERLİK İLANI

İlgili karar çerçevesinde Azerbaycan Seferberlik ve Askerlik Devlet Hizmeti, askeri görevde bulunabilecek tüm vatandaşların silah altına alınması için çalışmalar yürütecek.

Öte yandan, alınan bir diğer kararla beraber Azerbaycan, Türkiye haricindeki ülkelere yapılan tüm dış uçak seferlerini durdurduğunu açıkladı.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti.

Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.