Azerbaycan- Ermenistan cephe hattı: Ermenistan sabaha kadar sivillere ateş açtı!

05 Kasım 2020, 11:16

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan güçlerinin cephenin bazı bölgelerinde personel ve askeri teçhizat kaybederek geri çekilmek zorunda kaldığını bildirdi. Bakanlığın açıklamasında cephede kontrolün Azerbaycan ordusunda olduğu vurgulanırken Ermenistan ordusunun ateşkes ihlaline ve sivil yerleşimlere saldırmaya devam ettiği kaydedildi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarmak için 27 Eylül 2020’de başlattığı kara harekatı tüm hızıyla devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığından bugün yapılan açıklamalara göre çatışmaların, ağırlıklı olarak cephenin Ağdere ve Hocavend yönlerinde devam ettiği bildirildi. Son açıklamaya göre Ermenistan silahlı kuvvetleri 5 Kasım sabahına kadar Goranboy ve Tatar bölgelerinin yerleşim yerlerine ateş açtı.

ERMENİLER GECE BOYUNCA SİVİLLERİ HEDEF ALDI

4 Kasım günü ve gecesi Ermenistan silahlı kuvvetleri, Azerbaycan Ordusu birliklerinin mevzilerine ve cephenin çeşitli yönlerindeki sivil yerleşimlere çeşitli ateşli silahlar, toplar ve havanlarla ateş açtı belirtildi. Çatışma harekatı başta Ağdara ve Hocavend olmak üzere farklı yoğunluklarda devam etti. Düşman geri çekilmek zorunda kaldı ve cephenin bazı bölgelerinde personel ve askeri teçhizata zayiat verdi.

ERMENİSTAN ATEŞKES İHLALİNE DEVAM EDİYOR

Ermeni silahlı kuvvetleri, Azerbaycan Ordusu’nun Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki mevzilerine havan ve hafif silahlar ateşledi. Azerbaycan’ın Tovuz, Gedebey ve Daşkasan bölgelerinde bulunan askeri birliklerimizin mevzilerine 4 Kasım saat 04.50 sıralarında Ermenistan’ın Berd, Chambarak ve Vardenis bölgeleri yönünde düşman tarafından ateş açıldı.

ERMENİSTAN ORDUSU SİVİL YERLEŞİMLERE SALDIRILARINI SÜRDÜRÜYOR

Öte yandan Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 5 Kasım sabahına kadar Goranboy ve Tatar bölgelerinin yerleşim yerlerine ateş açtığı bildirildi. Sabah 07.50’de Ağcabadi ilçesine bağlı Kıyameddinli köyüne Ermenistan birlikleri tarafından 4 kez mermi atıldı.

Bunlara da bakın: