Azerbaycan: Doğal kaynaklarımızı yasa dışı kullanan Ermenistan, uluslararası mahkemelerde yargılanacak

Haberler
Ömer Cihad Kaya
21 Nisan 2021, 13:53
Ömer Cihad Kaya
21 Nisan 2021, 13:53

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ’da topraklarını işgal eden Ermenistan’ın yıllarca yasa dışı bir şekilde doğal kaynaklarını kullandığını öne sürerek; bu konuda Ermenistan ve ortaklarının, uluslararası mahkemelerde hesap vereceğini bildirdi. 21 Nisan 2021’deki basın açıklamasında konuşan Aliyev, İkinci Karabağ Savaşı’nda Ermenilerin Rus yapımı İskender-M füzelerini kullandığını dile getirerek, Rusya’ya mesajı verdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan devlet televizyonuna konuştu. Cumhurbaşkanı Aliyev, açıklamalarında; Ermeni işgalinden kurtarılan bölgelerde başlatılan imar çalışmaları, Ermenistan’ın savaş suçları yüzünden uluslararası mahkemelere çıkarılması, Ermenilerin Şuşa’da Rus yapımı İskender-M füzelerini kullanması ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile Azerbaycan’ı birbirine bağlayacak olan Zengezur ulaşım koridoru hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“PLANIMIZ ERMENİSTAN’I ULUSLARARASI MAHKEMELERE ÇIKARMAK”

Karabağ’da Ermenilerin tahrip faaliyetlerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Planımız Ermenistan’ı uluslararası mahkemelere çıkarmak. Tabii bunu yapacağız ve yabancı uzmanlar bu konuda bize yardımcı olacak. Doğal kaynaklarımızı yasa dışı olarak kullanan Ermenistan ve yabancı ortakları uluslararası mahkemelerde hesap verecek. Çünkü altın, bakır madenleri ile diğer doğal kaynaklarımızın Ermeniler tarafından yağmalanması ve hukuka aykırı olarak kullanılması uluslararası suçtur ve bu yönde yasal işlemler başlatılmıştır. Artık yabancı ortaklarımız da bu işe dahil edildi.” dedi.

“ALİYEV’DEN RUSYA’YA MESAJ: FÜZELERİN NEDEN ATEŞLENDİĞİNİ BİLİYORUZ, İLİŞKİLER SAMİMİ OLMALIDIR

İlham Aliyev, II. Karabağ Savaşı sürecinde, Ermenilerin Rus menşeili İskender-M füzelerini aldığını ve Şuşa’da kullandığını dile getirerek Rusya’ya mesaj verdi:

“İhracatı yasaklanmış ölümcül İskender-M füzeleri Ermenistan’ın eline nasıl düştü? Bu iki şekilde gerçekleştirilebilir. Ya kaçak yollardan ya da uluslararası kuralları ihlal ederek. Bu soruya yanıt bekliyoruz. Azerbaycan halkı yanıt bekliyor. Bu füzelerin ne zaman ve neden ateşlendiğini biliyoruz. Ancak bize bu füzeleri ateşleyen Ermenistan’dan ve Rusya’dan resmi yanıt almalıyız. Bu füze sistemleri ya Ermenistan’a teslim edildi ya da yasadışı olarak Rusya’dan çıkartıldı. Rusya ve Azerbaycan’ın stratejik ortaklığı var. Azerbaycan’ın rızasıyla topraklarımıza, Karabağ, Hankendi ve çevre bölgelere Rus askerleri getirildi. Bu yeni iş birliği biçiminin ilişkilerimizi pekiştireceğini düşünüyorduk. Aslında pekiştirmeli de. Ancak Şuşa’da İskender-M füzelerinin bulunması ve bu konuda henüz tam cevap almamış olmamız, elbette Azerbaycan halkı ve yönetiminde haklı olarak teessüf ve şaşkınlık uyandırmaktadır. Bu konunun netleşeceğini umuyoruz. Stratejik ortaklar arasındaki ilişkiler samimi olmalıdır.”

“ZENGEZUR KORİDORUNU HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Azerbaycan ile Türkiye’yi ve Türk dünyasını birbirine bağlayacak olan Zengezur koridoruna ilişkin şunları konuştu:

“Zengezur koridorunun oluşturulması ulusal, tarihi ve gelecekteki çıkarlarımızla tam olarak örtüşüyor. Ermenistan istese de istemese de Zengezur koridorunu hayata geçireceğiz. İsterse daha kolay çözeriz, istemezse zorla çözeriz. Savaştan önce ve savaş sırasında ‘toprağımızı gönüllü olarak terk etmelisiniz yoksa sizi zorla çıkaracağız.’ Öyle de oldu. Zengezur koridorunun kaderi de aynı olacak” 

Benzer haber: Ermenistan’ın korktuğu başına geliyor: Zengezur Azerbaycan’a mı verilecek?