Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı: Mkhitaryan, Bakü'deki finale katılabilir

Güncel
Oğuzhan Batur
13 Mayıs 2019, 19:20
Oğuzhan Batur
13 Mayıs 2019, 19:20

Arsenal, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de oynanacak UEFA Avrupa Ligi finali öncesi Ermeni futbolcusu Henrik Mkhitaryan için UEFA’dan “güvenlik garantisi” isterken, Azerbaycan’dan flaş bir karar geldi.

Sporx haberine göre Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, uzun süredir devam eden gerginliklere rağmen Mkhitaryan’ın UEFA Avrupa Ligi finalinde oynayabileceğini duyurdu. Bakanlık sözcüsü Leyla Abdullayeva, “Azerbaycan birçok büyük spor etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Ermeni sporcular da bunlara katıldı. Spor ve siyaset birbirinden ayrıdır” dedi.

Arsenal konu ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“UEFA’dan Henrikh Mkhitaryan’ın ve Bakü’ye seyahat edebilmesi ve Avrupa Ligi final maçında forma giyebilmesi için garanti istiyoruz. Arsenal, Mkhitaryan’ı bu maçta oynamak istemektedir. Kabul edilebilir garantiler UEFA tarafından henüz verilmemiştir. Umarız, UEFA gerekli desteği verir.”

Arsenal kulübü Mkhitaryan’ın öldürülebileceğini dahi ima ederek şu açıklamaları yaptı:

“Finalin oynanacağı yer ile ilgili derin endişelerimiz vardır. Oyuncumuz, politik nedenlerden ötürü burada sakatlanabilir veya öldürülebilir.

Bir Ermeni futbolcunun, Azerbaycan’daki finalde oynama olasılığı düşük olsa da bu durum düşünülerek bir karar alınmalıydı. Bunu öngörememek absürtü ve şimdi bunu destekler bir konuma düştünüz. Bekleyip neler olacağını göreceğiz. Ancak, güvenlik endişeleri galip gelecek ve Arsenal, sezonun en önemli maçında yıldız bir oyuncusundan faydalanamayacak.”