Azerbaycan’dan Ukrayna’ya insani yardım

Haberler
E. K.
22 Mayıs 2020, 12:01
E. K.
22 Mayıs 2020, 12:01

Azerbaycan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önleme çalışmaları kapsamında, Ukrayna’ya insani yardım gönderdi.

İnsani yardımını, Kıyiv’deki Borıspil havaalanında Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı İgor Jovkva karşıladı.

23 TON AĞIRLIĞINDA YARDIM

Cumhurbaşkanlığı Ofisi Basın Servisinden yapılan açıklamada, toplam 23 ton ağırlığındaki insani kargoda; 100 bin koruyucu maske, 5 bin koruyucu tulum, temassız termometreler, dezenfektan ve diğer tıbbi ekipmanların yer aldığı aktarıldı.

ZELENSKİY VE ALİYEV TELEFONDA ANLAŞTI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında, 26 Mart 2020’de gerçekleşen telefon görüşmesi sırasında söz konusu insani yardımın sağlanması konusunda bir anlaşmaya varıldığı belirtildi.

YARDIM STRATEJİK ORTAKLIĞIN GÜCÜNÜN KANITI

Bu adımın Kıyiv ve Bakü arasındaki stratejik ortaklığın gücünün kanıtlarından biri olduğunu vurgulayan Jovkva, “Ukrayna, Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ve şahsen Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e, küresel koronavirüs salgınına karşı mücadele edildiği bu zor zamanlarda çok değerli olan bu insani yardım için derinden minnettar.” dedi.

Bu sene 21 Mayıs günü kaydedilen Dünya Vışıvanka (Ukrainlerin geleneksel işlemeli kıyafeti) Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Zelenskiy ve eşi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşine vışıvanka gönderdi.