Azerbaycan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı yüzde 60 arttı

Haberler
Ömer Kaya
05 Nisan 2019, 12:07
Ömer Kaya
05 Nisan 2019, 12:07


Azerbaycan’da ziyarete açılan 18. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (AİTF 2019) konuşan Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri İrfan Çiftçi, Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 60 arttığını kaydetti.

Fuarı, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral da ziyaret ederek, katılımcılardan bilgi aldı.

Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Çiftçi, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye olarak AİTF’e her sene katıldıklarını da belirtti. Türkiye’nin dünyanın 5. turizm ülkesi olduğunu ve bu konuda yükselen bir politika izlemeye başladığını ifade etti. Müşavir Çiftçi, Türkiye standında turizm firmalarının, birliklerin ve farklı şehirlerin temsilcilerinin yer aldığını ifade etti.

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki turizm ilişkilerinin son 3 yılda çok iyi geliştiğini söyleyen Çiftçi, “Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelişlerde yüzde 60 artış yakaladık. Bunu daha da artırmak ve aynı zamanda turistlerin segmentini yükseltmek, turizmin çeşitli destinasyonlarına yönlendirmek istiyoruz. 2017’de 400 bin civarında olan Azerbaycanlı turist sayısı 2018’de 700 bine ulaştı. Bu sene daha da artmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın en önemli turizm etkinliği olarak bilinen fuarın ziyaretçileri, Türkiye standına yoğun ilgi gösterdikleri görüldü.