Azerbaycan'dan Kelbecer'i boşaltması için Ermenistan'a ek süre!

16 Kasım 2020, 00:18

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Erivan yönetiminin Kelbecer’den çıkmak için Rusya aracılığı ile biraz daha süre istediğini, Azerbaycan’ın da insanlık sergileyerek sürenin 25 Kasım’a kadar uzatılmasını kabul ettiğini açıkladı. Rusya aracılığıyla ek süre talebinde bulunan Ermenistan güçlerinin Ağdam ve Laçın’dan ise 20 Kasım 2020’de ayrılması bekleniyor.

Azerbaycan’ın Karabağ’daki topraklarında işgali sonlandırmak için başlattığı harekat 44 günün ardından sona erdi. Azerbaycan’ın Karabağ’daki tarihi harekatı sonrası imzalanan ateşkes anlaşması kapsamında Ermenilerin, yeniden Azerbaycan toprağı olan Kelbecer’i 15 Kasım’a kadar boşaltması gerekiyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, bugün Azerbaycan Askeri Bilgi Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Erivan yönetiminin Rusya aracılığı ile Kelbecer’den çıkmak için biraz daha süre istediğini, Azerbaycan’ın da insanlık sergileyerek sürenin 25 Kasım’a kadar uzatılmasını kabul ettiğini bildirdi.

AZERBAYCAN İNSANLIK ETTİ, SÜRE TANIDI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Azerbaycan’ın işgal altındaki Kelbecer bölgesinin geniş bir coğrafi alanı kapladığını ve bölgede sadece bir yolun olduğunu kaydetti. Hacıyev, bölgede hava koşullarının zorlaştığını, o yöndeki tek yol olan Zod-Varnenis yolunun da dar olduğunu hatırlatarak Azerbaycan’ın bu koşulları dikkate alıp, Ermenistan’a sivillerin çıkartılması için süre verdiğini kaydetti. Hacıyev, “Bu Kelbecer-Zor-Vardenis yolu. Bu yolun kapasitesi çok sınırlı. Bölgenin coğrafyası ve topografyası çok karmaşık ve hava kötüleşiyor. Bu nedenle Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarında, özellikle Kelbecer bölgesinde sivil nüfusun erişiminin sağlanması sürecini dikkate alan Azerbaycan tarafı, insanca hareket ederek Kelbecer bölgesini 25 Kasım’a kadar teslim edilmesine izin tanıdı.” dedi.

Öte yandan Hacıyev, Kelbecer’deki Ermeni nüfusunun oraya 1993’te gerçekleştirilen işgalden sonra yasa dışı yerleştirildiğini de anımsattı. Ayrıca Hacıyev’in aktardığına göre bu konuda ek bir protokol ve beyanname imzalamaya gerek yok, yükümlülükler yürürlükte kalacak.

Rusya’nın ara buluculuğunda Azerbaycan ile Ermenistan arasında 10 Kasım’da yapılan anlaşma gereği Ermenistan ordusunun 15 Kasım’da Kelbecer’i terk etmesi gerekiyordu. Anlaşmaya göre işgal altındaki Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından teslim alınacağını söyleyen Hacıyev, “Ermenilerin 20 Kasım’da Ağdam’ı ve 1 Aralık’ta Laçin’i teslim etme vakti ayarlandı. Kelbecer’in boşaltılma süresi 15 Kasım’dan 25 Kasım’a uzatıldı.” dedi.

Azerbaycan
Ermenistan
Bunlara da bakın: