Azerbaycan'dan Fransa'ya "Karabağ" notası

Haberler
Ömer Cihad Kaya
26 Kasım 2020, 21:45
Ömer Cihad Kaya
26 Kasım 2020, 21:45

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu’nun resmen tanınmayan Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının tanınmasına yönelik tavsiye kararı alması nedeniyle Fransa’ya protesto notası gönderildiğini bildirdi.

Azerbaycan, Fransa Senatosunun Dağlık Karabağ ihtilafı hakkında dün kabul ettiği karar dolayısıyla Fransa’ya nota verdiğini açıkladı. Fransa’nın Bakü Büyükelçisi Zacharie Gross, bakanlığa çağrılarak kendisine Azerbaycan’ın protesto notası verildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Şartı, Helsinki Nihai Senedi, BM Güvenlik Konseyinin 1993 tarihli ilgili kararlarına ve uluslararası hukuk norm ve ilkelerine aykırı olarak Fransa Senatosunun kararına karşı verilen notayla ilgili Azerbaycan makamları, Fransız Büyükelçi Gross’u bilgilendirdi. Büyükelçi Gross da Azerbaycan’ın notasını ülkesinde ilgili makamlara ileteceğini dile getirdi.

FRANSIZ SENATOSUNDAN SKANDAL DAĞLIK KARABAĞ KARARI

ransa Senatosu, yapılan oylama ile Fransız hükümetinin sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin tanınmasını öngören teklifi 305 oyla kabul etti. Kararda, Fransa’nın Ermenilere insani yardımda bulunması ve Dağlık Karabağ’da işlenen savaş suçlarına ilişkin uluslararası soruşturma açılmasını talep etmesi gerektiği belirtildi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı Ermenistan işgalinden kurtarması ile birlikte Fransa’daki Ermeni lobisi çalışmalarını hızlandırdı. Sağcı ve muhafazakarların çoğunlukta olduğu Fransa Senatosu, Ermeni lobisinin de etkisiyle dün sembolik nitelik taşıyan karar taslağını oyladı. Fransız Senatosu 1’e karşı 305 “evet” oyu ile sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin tanınmasını öngören teklifi kabul etti. Senatörlerden 30’u ise çekimser kaldı.