Azerbaycan'daki cami kilise ve sinagoglarda şehitler anıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Aralık 2020, 15:44
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Aralık 2020, 15:44

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da topraklarını Ermeni işgalinden kurtarmak için yürüttüğü operasyonda 2 bin 783 şehit verdi. Karabağ şehitleri, bugün saygı töreniyle anıldı. Azerbaycan’daki cami, kilise ve sinagoglarda, askerler için dualar edildi.

Azerbaycan’daki farklı dinlere ait ibadethanelerde, Azerbaycan’ın vatan savunmasında canlarını feda eden şehitlerine anma törenleri düzenlendi. Başkent Bakü ve ülkenin diğer bölgelerindeki camilerde bir araya gelen Müslümanlar, Kur’an-ı Kerim okudu, şehitler için dua etti.

Bakü’deki Jen Mironosits Ortodoks kilisesi, Kutsal Meryem Ana Katolik kilisesi ile Gence’deki Aleksandr Nevski Ortodoks kilisesinde ve Aşkenaz sinagogunda da şehitler için dua edildi. Bakü Haydar Camisi’nde ise Sünni ve Şii din adamlarının katılımıyla vahdet namazı kılındı. Azerbaycan’ın dini lideri Şeyhülislam Allahşükür Paşazade’nin kıldırdığı namaz sonrasında dualar edilerek şehitler anıldı.

AZERBAYCAN 2 BİN 783 ŞEHİT VERDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 27 Eylül’de başlayan ve 10 Kasım’da Ermenistan’ın yenilgisini kabul eden anlaşmaya imza atmasıyla sona eren savaşta 2 bin 783 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu açıklamıştı. Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmişti. Ermenistan, imzaladığı ateşkes gereği işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer’i boşaltmıştı.