Azerbaycan’da yeni doğalgaz rezervi bulundu

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Mart 2021, 14:04
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Mart 2021, 14:04

Azerbaycan’da yeni doğal gaz rezervi bulundu. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) tarafından Hazar Denizi’nin Azerbaycan kesiminde yer alan “Şafak-Asiman” yatağında 7 bin 189 metre derinlikte kapsamlı bir keşif çalışması yapıldığı ve ilk doğal gaz rezervlerinin tespit edildiği bildirildi.

Hazar Denizi’nin Azerbaycan’a ait kısmındaki Şafak-Asiman yatağında dün ilk defa doğal gaz rezervi bulunduğu açıklandı. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), “Şafak-Asiman” yatağında 7 bin 189 metre derinlikte kapsamlı bir keşif çalışması yapıldığını ve ilk doğal gaz ile kondensat rezervlerinin tespit edildiğini duyurdu. SOCAR’ın açıklamasında, sahanın rezervlerinin tam olarak belirlenmesi için ilave değerlendirme kazısının yapılacağı kaydedildi.

BAŞKENTE 125 KM UZAKLIKTA

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün 125 km güney-doğusunda bulunan “Şafak-Asiman” yatağı bin 100 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Deniz derinliği 650-800 metre arasında değişen “Şafak-Asiman” yatağındaki arama çalışmaları SOCAR ve BP’nin ortak projesi kapsamında gerçekleştirildi. SOCAR ve BP, 7 Ekim 2010 tarihinde “Hazar Denizi’nin Azerbaycan kısmında Şafagik-Asiman yatağında arama, geliştirme ve üretim paylaşımı” konusunda bir anlaşma imzaladı.